O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pro bezpečné potraviny: Systém včasné výměny informací EU

Podle výroční zprávy za minulý rok upozornil systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva Evropské unie English na 3 205 nových případů ohrožení lidského zdraví potravinovými výrobky. K těmto oznámením patřil případ výskytu hepatitidy typu A v jahodách a vysoce nebezpečné bakterie E.coli v mase. Co všechno je užitečné o systému výměny informací vědět?


Do sítě RASFF je zapojeno všech 28 členských zemí Unie a několik dalších států. Díky této spolupráci si mohou vyměňovat informace o potenciálních zdravotních rizicích určitých potravin a krmiv a případně koordinovat bezprostřední reakci.

Včasná identifikace takových produktů umožňuje jejich stažení z trhu nebo od spotřebitelů. Některé produkty lze dokonce zastavit ještě dříve, než se dostanou na pult – například nebezpečné výrobky ze zemí mimo EU je možné odmítnout přímo na vnějších hranicích Unie.

Převážná většina případů, na které bylo v roce 2013 upozorněno, se týkala potravin pro lidskou spotřebu (85 % případů). Druhou největší skupinou byla krmiva (8 % případů) a za nimi následovaly obalové materiály, stroje apod. které přijdou do kontaktu s potravinami (7 %) (tzv. materiály určené pro styk s potravinami English).

Změny v systému

RAFSS byl dříve využíván především regulačními orgány a úřady, nicméně nyní je nově přístupný veřejnosti prostřednictvím spotřebitelského portálu, na němž mají spotřebitelé přístup do databáze nejnovějších upozornění na hrozby pro veřejné zdraví, které síť RAFSS obdržela.

Podle výroční zprávy za rok 2013 se objem oznámení předaných systémem snížil oproti roku 2012 o 9 % a poklesl i počet případů odmítnutí produktů na hranicích a zpráv pro informační účely. Z toho vyplývá, že regulační orgány fungují účinněji a zaměřují se na závažné případy, které si vyžadují rychlou reakci.

Boj proti podvodům v potravinářství

Skandál s koňským masem, který otřásl Evropou na začátku minulého roku, upozornil na význam sítě RASFF. Na základě předaných informací o masných produktech zfalšovaných přídavkem koňského masa bylo zahájeno šetření a podařilo se vyhledat zdroj podvodu.

Tato zkušenost ovšem také ukázala, jak obtížné je vysledovat původce podvodu s potravinami v současné době složitých celosvětových dodavatelských řetězců. Současný systém včasného varování již získává nezbytná vodítka pro zpětné vysledování produktů z následných oznámení týkajících se o hlášených případů.

V současné době se pracuje na vývoji nového celoevropského online nástroje pro boj proti podvodům v potravinářství, s jehož pomocí by bylo možné koordinovat potírání tohoto typu podvodů a sdílet potřebné informace.


(20. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1234)