O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Private equity: Investice, které se vyplácejí

Postupné oživování evropské ekonomiky, vyšší likvidita a zlepšující se podmínky pro primární úpisy akcií, jsou podle výsledků pravidelného průzkumu společnosti EY „Jak private equity investoři vytvářejí hodnotu?“ hlavními faktory růstu počtu ukončených private equity (PE) investic v Evropě. Zatímco v roce 2012 prodali PE investoři ve sledovaném segmentu 61 společností, vloni jejich počet vzrostl na 77. Dále přinášíme detaily i vysvětlení.

Průzkum, který společnost EY provedla letos již podeváté, mapuje největší evropské prodeje společností z portfolií PE investorů. Analýza těchto prodejů přibližuje výsledky této investiční metody a používané způsoby exitu. V loňském roce se „ve velkém stylu“ vrátily exity formou primární emise akcií (IPO). Celkem jich bylo 13, což je nejvíc od roku 2006. Pro srovnání, v roce 2012 došlo k pouhým třem exitům prostřednictvím IPO. Navíc hned několik atraktivních podniků z PE portfolií je právě v procesu přípravy na primární úpis.

Díky oživení trhů s dluhovými nástroji vzrostl také počet sekundárních buyoutů, tj. prodejů dalšímu PE vlastníkovi. Jejich podíl na celkovém počtu exitů se vloni zvýšil z 38 % v roce 2012 na 55 % exitů. Tak velký podíl měla tato forma exitu naposledy v roce 2007, což svědčí o rostoucí důvěře PE investorů. Naopak podíl exitů do rukou bankovních a dalších věřitelských institucí kleslo na nejnižší úroveň od doby před krizí. Nepříznivý trend je tak patrný pouze u prodejů společností z PE portfolií strategickým investorům. Teprve po jejich návratu bude struktura všech tří nejvýznamnějších forem exitů optimální.

„Uplynulé desetiletí bylo pro evropské PE fondy jako jízda na horské dráze, ať již jde o získávání kapitálu nebo o realizaci nových investic a exity,“ říká Peter Wells, vedoucí partner EY pro oblast private equity v ČR, střední a jihovýchodní Evropě. „Pokrizové oživení teď ale zastihlo tento sektor v dobré kondici, takže pravděpodobně bude s pokračující stabilizací přibývat i exitů.“

PE model funguje tak, že PE investor koupí podnik, čtyři pět let ho rozvíjí a pak ho prodá strategickému investorovi, jinému PE fondu nebo s ním jde na burzu a získá peníze z primárního úpisu akcií. V posledních letech se ale PE fondům v České republice a celém středo- a východoevropském regionu nedaří ukončovat všechny investice tak rychle, jak by si přály. Přitom řada z nich se teď snaží získat od investorů další finanční prostředky a k tomu potřebuje ukázat, že předchozí investice byly solidně ziskové. Důvodem malého počtu exitů v našem regionu je především nedostatečný zájem evropských strategických investorů o fúze a akvizice – přitom právě ty jsou pro PE fondy ve střední a východní Evropě preferovanou formou exitu. A také je to tím, že zdejší PE fondy se nerady účastní prodejních procesů formou aukce a taktéž nekupují často podniky od jiných PE fondů,“ komentuje situaci v ČR Peter Wells.

PE investice mají vyšší návratnost

Letošní průzkum podle zástupců EY opět potvrdil, že rozhodujícím faktorem ovlivňujícím vyšší hrubou návratnost PE investic oproti srovnatelným veřejně obchodovaným společnostem je rychlejší zvyšování provozní výkonnosti společností v PE portfoliích. Jedná se navíc o nejstabilnější prvek, charakteristický pro PE investice, který není závislý na výkyvech, kterými si evropská ekonomika v uplynulých devíti letech prošla (ať už to byl rychlý růst v letech 2005 – 2007, hospodářská krize v letech 2008 – 2009 nebo pomalé oživení v letech 2010 – 2013). Pozitivní roli hraje rovněž možnost vyšší zadlužení nebo výkonnost akciového trhu, tyto faktory jsou nicméně volatilnější a mají menší efekt.

„Obsáhlý soubor dat, který jsme sestavili za dobu provádění průzkumu PE exitů, potvrzuje, že pozitivní vliv PE investorů na podniky v portfoliích, přináší nadprůměrnou návratnost pro investory a to i v případě, že očistíme vliv z dodatečného zadlužení a odečteme výkonnost akciového trhu,“ vysvětluje Josef Dobřichovský, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti EY v ČR.

Podnikům vlastněným PE fondy roste zisk rychleji

K vyšší návratnosti PE investic podle EY nejvíc přispívá fakt, že podnikům spravovaným PE fondy roste zisk rychleji než srovnatelným veřejně obchodovaným společnostem. Rychlejší růst ziskovosti je navíc mnohem důležitější než chytrý či správně načasovaný nákup a prodej investice. Největší podíl na tomto růstu mají aktivity zaměřující se na zvyšování výnosů, jako je podpora nových produktů, značky nebo strategie vstupu na trh. Patří tam rovněž opatření zaměřené na zvyšování provozní efektivity. Podniky, které PE investoři prodali v letech 2005 až 2013, vykazovaly průměrný růst EBITDA přes 8 % ročně.

„Naše analýza opět potvrdila, že podnikům ve správě PE fondů se daří po celé Evropě,“ říká Peter Wells. „Ukazuje se navíc, že současná PE portfolia mají mimořádný potenciál, který čeká na svou realizaci. To přináší dostatečnou podporu pro řadu exitů očekávaných letos i v následujících letech.“

Pohled do budoucna PE

Evropský trh s primárními úpisy se dle zprávy EY vloni konečně dostal z méně příznivého období a pozitivní vývoj pokračuje i v letošním roce, kdy je řada nových úpisů ve stádiu příprav. Navíc pravděpodobně přibude sekundárních buyoutů, zejména díky pokračujícímu rozvoji evropského trhu s dluhovými nástroji.

Uvolněnější podmínky pro získávání kapitálu přinesou zvyšování počtu nových investic, který by se mohl podle předpokladů dostat až na předkrizovou úroveň. PE fondy jsou totiž díky dlouhodobé výkonnosti pro investory stále atraktivnější.

Investiční model private equity v evropském průzkumu EY opět prokázal, že dokáže přestát i velice náročné ekonomické podmínky a zároveň přinášet investorům vyšší návratnost vložených prostředků oproti srovnatelným veřejně obchodovaným společnostem.

„Vývoj v odvětví PE nabral pozitivní směr,“ dodává Josef Dobřichovský. „Podmínky se zlepšují na všech frontách: ať už jde o větší množství volného kapitálu na investice, ekonomické oživení nebo množství kvalitních společností v portfoliích PE fondů. To jsou všechno faktory, které budou přispívat k vyššímu počtu evropských exitů a ke zvyšovaní jejich hodnoty.“


(19. 9. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1417)