Pro zaměstnavatele to nevypadá dobře, pro zaměstnance ano: V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2019 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2019 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ Odpovědi jasně ukazují, že o nové zaměstnance se firmy budou dál přetahovat.
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2019 pozitivní náborové plány. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 0 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 94 % zaměstnavatelů nepředpokládají žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2019 hodnotu +5 %.
„3. kvartál roku bývá podle našeho průzkumu nejoptimističtějším obdobím na trhu, což se následně projeví v nejnižší míře nezaměstnanosti v září, říjnu a listopadu. 35 % velkých firem plánuje zvyšovat počty zaměstnanců a nadále tedy vznikají nová pracovní místa, a to i v regionech které dříve trpěly nedostatkem pracovních příležitostí. Více dostupných alternativ pro uchazeče o zaměstnání má dopad na rostoucí fluktuaci zaměstnanců, která se od konce krize více než zdvojnásobila, a na tlak na růst mezd. To ale neznamená, že všichni mohou mít práci snů. Roste nesoulad mezi představami zaměstnanců a zaměstnavatelů, a tak najít uchazeče o těžkou práci ve výrobě, skladech a stavebnictví, kde je nyní největší poptávka, je někdy náročnější než najít kvalifikované zaměstnance,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podle velikosti podniku očekávají nárůst počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí velmi optimistické náborové plány s Čistým indexem trhu práce +30 % (35 % bude zvyšovat a 5 % snižovat počty). U středních podniků také převažuje optimismus s Čistým indexem trhu práce +14 %, kde 15 % bude nabírat a pouze 1 % propouštět. Jedná se ale o průměrnou hodnotu za posledních 5 let a od roku 2015 jsme se setkali s několika indexy kolem 25 %. Malé podniky hlásí Index +10 % a zaměstnavatelé v mikropodnicích +3 %. Zajímavé je, že žádná z firem v této kategorii neuvedla, že bude propouštět zaměstnance.
Zaměstnavatelé v 9 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil, což se v historii 46 průzkumů v ČR stalo pouze 5krát. Všech 10 pozitivních nebylo ani jednou. Nejsilnější náborové plány mají zaměstnavatelé v odvětví Doprava, skladování a komunikace s Čistým indexem trhu práce +23 % a jedná se v tomto odvětví o rekord. Následuje odvětví Ubytování a stravování s Indexem +15 %, které má v tomto období vrchol sezóny. Dále je Stavebnictví s Indexem +9 %, kde se v posledních letech sezónní výkyvy vyrovnávají a menší propady v zimě znamenají menší nárůsty v létě. Stagnující náborové aktivity předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Státní správa, zdravotnictví a kultura, kde je hodnota Indexu -1 %.
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí hlásí Praha s Čistým indexem trhu práce +6 %, následují Čechy s Indexem +5 %. Nejslabší trh práce hlásí Morava s Indexem +2 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách hlásí zlepšení náborového prostředí o 4 procentní body a v Praze o 3 procentní body, avšak Index na Moravě oslabil o 5 procentních bodů. Tento region má největší sezónní výkyvy, nicméně právě 3. čtvrtletí bývá nejsilnější s indexem mezi 10 a 15 %. Z tohoto pohledu se jedná o velmi podprůměrný rok pro východ Česka.
V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové plány pro třetí čtvrtletí posílily v 18 ze 44 zemí a oblastí, oslabily v 18 a zůstaly beze změny v osmi. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je náborové prostředí příznivější ve 12 zemích a oblastech, oslabilo ve 26 a zůstalo beze změny v šesti. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí Japonsko, Chorvatsko, Tchaj-wan, Spojené státy, Řecko a Slovinsko, zatímco nejslabší předpověď přichází z Maďarska, Argentiny, Itálie a Španělska.