O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Připravte se na zákaz jednorázových plastů v EU od roku 2021

Evropský parlament podpořil celounijní zákaz prodeje plastových výrobků na jedno použití, včetně talířů, příborů, brček, tyček k balónkům či vatových tyčinek. Tyto produkty, které podle zprávy EP  tvoří více než 70 % odpadků v mořích, by se na základě poslanci schváleného návrhu nové směrnice neměly od roku 2021 dostat na trh EU. Poslanci do seznamu produktů, které by se měly ocitnout na černé listině, zařadili i produkty z oxo-rozložitelných plastů a obaly rychlého občerstvení vyrobené z expandovaného polystyrenu. Zde jsou detaily.

Dodejme nejprve, že spotřeba dalších produktů, u nichž neexistuje alternativa, by měla být do roku 2025 omezenao na úrovni členských států alespoň o 25 %. Jde například o jednorázové krabičky na hamburgery, sendviče či nádoby na zeleninu, ovoce, dezerty nebo zmrzlinu. Členské státy by měly vypracovat vlastní plány podpory využívání produktů, které jsou vhodné k recyklaci a opětovnému a vícenásobnému využití.

Další plastové výrobky, například nápojové lahve, by měly být tříděny odděleně a do roku 2025 by se 90 % z nich mělo recyklovat.

Poslanci se shodli také na potřebě redukce odpadu z tabákových výrobků - zejména cigaretových filtrů, které obsahují plasty. Do roku 2025 by se měl objem tohoto druhu odpadu snížit o 50 %, do roku 2030 až o 80 %.

Podle zprávy EP jediný cigaretový nedopalek dokáže znečistit pět set až jeden tisíc litrů vody. Pokud je odhozený volně na ulici, může trvat až dvanáct let, než se rozloží. Filtrům tabákových výrobků patří po plastových lahvích druhé místo mezi jednorázovými plastovými výrobky, které tvoří nejvíce odpadků v mořích.

Členské státy by také měly každoročně zajistit sběr minimálně 50 % ztracených či záměrně opuštěných rybolovných zařízení či nástrojů, které obsahují plasty. Do roku 2025 by se mělo recyklovat 15 % z nich. Rybolovná zařízení prý tvoří 27 % odpadu, který končí na evropských plážích.

Odpovědnost výrobce

Členské státy by podle EP měly zajistit, aby náklady na sběr odpadu z tabákových výrobků, jakož i na jejich přepravu a zpracování, uhradily tabákové společnosti. Podobný princip by se měl použít i vůči výrobcům plasty obsahujících rybolovných nástrojů a zařízení, kteří by měli přispět, a to i finančně, k naplnění recyklačních cílů.

„Schválili jsme nejambicióznější legislativu proti plastům na jedno použití. Je na nás, abychom tento kurz udrželi i během nacházejících jednání s Radou, která by měla začít již v listopadu. Dnešní hlasování vytváří prostor pro přijetí ambiciózní směrnice. Je to nezbytné pro ochranu mořského životního prostředí a snížení nákladů spojených s environmentálními škodami způsobenými plastovým znečištěním v Evropě, které by se podle odhadů měly vyšplhat do roku 2030 na 22 miliard eur,‟ uvedla zpravodajka Frédérique Ries.

Poslanci schválili parlamentní návrh znění směrnice poměrem hlasů 571 (pro): 53 (proti): 34 (zdrželo se hlasování). Parlament tak v momentě, když dospějí ke společné vyjednávací pozici i ministři členských států, začne jednání s Radou o konečném znění nových předpisů.


(14. 12. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4368)