O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Primárních emisí na burzách bylo loni nejvíc od roku 2007

Podle závěrečné kvartální studie EY Global IPO Trends, mapující situaci na globálním trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO), byl loňský rok nejúspěšnějším za poslední desetiletí. Od ledna se uskutečnilo 1 624 IPO v celkové hodnotě 188,8 miliard amerických dolarů, což ve srovnání s předchozím rokem představuje nárůst o 49 % co do počtu emisí a o 40 %, pokud jde o získaný kapitál. Nicméně výsledky stále výrazně zaostávají za rekordním rokem 2007 s necelými dvěma tisícovkami IPO, které emitentům vynesly celkem 338,4 miliard amerických dolarů.

„Letošní čísla budou nejlepší od roku 2007,“ hodnotil situaci na konci loňského roku Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. „Tento úspěch je impulzem pro další kandidáty na primární úpis, kteří se chystají na trh v roce 2018. Vyhlídky jsou velice dobré, především díky větší ekonomické stabilitě, vyšším emisním kurzům a rostoucímu zájmu o zahraniční IPO, především o americké burzy a o hongkongskou a londýnskou burzu. Na primární emisi se aktuálně připravuje celá řada společností z nejrůznějších odvětví ekonomiky i regionů. Je tedy reálná naděje, že trh bude v nadcházejícím roce ještě aktivnější a že se můžeme těšit i na několik megatransakcí, tj. primárních úpisů přesahujících miliardu amerických dolarů.“

České firmy a IPO

„Pozorujeme trend mezi českými firmami, které vážně zvažují primární úpis na burze buď jako způsob, jak vybrat další kapitál, nebo jako možnost nabídnout stávajícím akcionářům – především finančním sponzorům – jak z investice vystoupit,“ vysvětluje Wells. „Několik našich klientů plánuje IPO v roce 2018 nebo 2019, aby využili příležitosti rostoucích valuací na mezinárodních burzách.“

České společnosti i nadále hledají nejvhodnější místo pro IPO. Pražská burza letos zatím nezaznamenala žádné primární úpisy, představila ale novou platformu pro malé a střední podniky, kde se letos uskutečnily dvě emise dluhopisů a to ze strany společnosti EUC (zdravotnictví) a těžební společnosti MND. Právě emise dluhopisů jsou často prvním krokem směrem k primárnímu úpisu.

„Londýnská burza je pro české firmy stále atraktivní destinací pro IPO díky velice široké mezinárodní investorské základně a očekáváné stabilitě trhu v období před brexitem v roce 2019. I burza ve Varšavě zaznamenala v poslední době mírné oživení, mezi tamějšími investory ale stále panuje nejistota kvůli plánům polské vlády směrem k důchodovým fondům, které se řadí mezi hlavní investory pro mnoho firem obchodovaných ve Varšavě,“ dodává Wells.

Nejvíc úpisů je v Asii, nejvíc peněz v USA

Region Asie a Tichomoří zaznamenal loni 44% nárůst primárních úpisů, (celkem 935). V posledním čtvrtletí aktivita citelně oslabila, proběhlo pouze 240 IPO (meziroční pokles o 4 %). Ovšem celkové výnosy za letošní rok (73,2 miliard amerických dolarů) jsou prakticky stejné jako vloni. První tři místa globálního žebříčku podle počtu IPO opět obsadily burzy velké Číny, kde letos proběhlo 582 IPO, což je o 68 % víc než v roce 2016.

Na druhé příčce jak podle počtu primárních úpisů, tak co do jejich hodnoty se umístil region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika). Loni se zde uskutečnilo 469 IPO, které emitentům vynesly celkem 64 miliard amerických dolarů. Počet emisí se meziročně zvýšil o polovinu, jejich výnosy dokonce o 67 %. Hlavní podíl na tom má 17 megatransakcí v celkové hodnotě 28,7 miliard amerických dolarů, díky nimž průměrná hodnota emise na hlavním trhu vzrostla o 45 % na 102 milionů amerických dolarů.

Ve Spojených státech se podle EY loni uskutečnilo 174 IPO v celkové hodnotě 39,5 miliard amerických dolarů. Počet primárních úpisů se tak meziročně zvýšil o 55 % a jejich výnosy o 84 %. Burzy ve Spojených státech zaznamenaly v letošním roce největší podíl zahraničních IPO od roku 2010, byla jich čtvrtina jak podle počtu, tak podle kapitálové hodnoty. Polovina z první desítky největších primárních úpisů umístěných na amerických burzách ve čtvrtém čtvrtletí (a 61 % jejich výnosů) má zahraniční emitenty.

„Americké IPO bodovaly i v celosvětovém měřítku, do globální top 10 se dostaly hned tři, včetně největšího úpisu - společnosti Snap, majitele sociální sítě Snapchat s hodnotou 3,91 miliard dolarů,“ vysvětluje Wells. Důležitým důvodem pro dominanci amerických burz je i skutečnost, že burza v New Yorku (NYSE) je podle Wellse stále nejprestižnějším místem pro primární úpis na světě. „NYSE má největší tržní kapitalizaci na světě, je ale pod sílícím tlakem ze strany burz v Asii, především v Šanghaji, Hongkongu či Šen-čen,“ dodává Peter Wells.

Budoucnost Londýnské burzy

Jednou z klíčových otázek v souvislosti s budoucností evropského trhu IPO podle EY je, jak se podepíše na postavení Londýnské burzy brexit. „Bude záležet především na tom, jakou dopadnou vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií,“ analyzuje Wells. „Prospekty cenných papírů schválené v Evropské unii pravděpodobně nebudou nadále paspartovány do Spojeného království a naopak. Společnosti uvažující o IPO na Londýnské burze by měly pozorně sledovat vývoj okolo brexitu a připravit se na možné změny týkající se úpisů na Londýnské burze,“ doporučuje Wells.

Výhled IPO na rok 2018

Větší ekonomická stabilita, akciové indexy atakující historické rekordy, rostoucí důvěra investorů, to všechno jsou faktory, díky nimž se rozrůstá řada společností, které jsou připravené jít poprvé na burzu. I v nadcházejícím roce by podle EY měly zůstat výrazným trendem zahraniční IPO, atraktivní pro zahraniční emitenty budou především burzy ve Spojených státech, velké Číně a na Londýnské burze. Právě zahraniční primární emise by měly v příštím roce patřit k největším. Očekává se například IPO největší ropné společnosti na světě a IPO několika státních společností na Blízkém východě a v severní Africe.

„Vše nasvědčuje tomu, že rok 2018 bude výjimečný,“ domnívá se Peter Wells. „Nad očekávání výrazné hospodářské oživení eurozóny vzbuzuje velké naděje, i co se týče globální ekonomiky. Všechny hlavní faktory ovlivňující její růst se poprvé od celosvětové finanční krize setkaly na vzestupné trajektorii.“


(3. 1. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3707)