O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Přijde zákaz rybolovu pomocí unášených sítí?

Evropská komise oznámila, že navrhuje úplný zákaz rybolovu pomocí unášených sítí v evropských vodách kvůli obavám o chráněné druhy. Unášená tenatová síť je typem rybářské sítě, která se vznáší těsně pod hladinou a do které se loví ty druhy ryb, které většinou plavou blízko hladiny. Podle odborníků však existuje riziko, že v těchto sítích uvíznou také chránění živočichové, jako např. želvy a některé druhy mořských ptáků a savců.

V současné době již platí určitá omezení. Tyto sítě se nesmí používat k odlovu určitých migrujících druhů ryb (např. tuňáka či mečouna obecného), přičemž velké unášené sítě o délce přes 2,5 km jsou zakázány úplně.

Přetrvávají však obavy ohledně dopadu jejich používání na chráněné druhy. Zároveň jsou i nadále hlášeny případy, kdy rybáři používají tyto sítě ilegálně nebo využívají mezery v právních předpisech.

Zákaz od roku 2015: Žádné unášené tenatové sítě

Skutečnost, že rybolov pomocí unášených sítí se provádí na řadě různých míst a mnohá plavidla, která ho provozují, jsou příliš malá, prosazování stávajících předpisů ztěžuje. To znamená, že EU neplní své mezinárodní závazky omezit používání těchto sítí. Aby mohla být tato pravidla lépe prosazována, byla upřesněna definice unášené tenatové sítě a napříště má být rovněž zakázáno uchovávání těchto sítí na palubě rybářských lodí v EU.

Cílem EU je co nejvíce omezit dopad rybolovu na mořské ekosystémy. Úplný zákaz používání unášených tenatových sítí by měl prosazování předpisů usnadnit. Podobný zákaz již existuje v Baltském moři.

Důsledky pro rybáře

Rybolov pomocí unášených sítí se provozuje v několika zemích EU, včetně Portugalska, Slovinska či Spojeného království. Jejich použití je však sezónní a často se využívají pouze několik měsíců v roce. Někteří rybáři je používají pouze pár týdnů v roce.

Lodě, které tyto sítě používají, mají proto povolení využívat i jiná zařízení, což podle EK znamená, že ve své činnosti mohou pokračovat i v případě zákazu.


(23. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1125)