Evropská komise oznámila, že navrhuje úplný zákaz rybolovu pomocí unášených sítí v evropských vodách kvůli obavám o chráněné druhy. Unášená tenatová síť je typem rybářské sítě, která se vznáší těsně pod hladinou a do které se loví ty druhy ryb, které většinou plavou blízko hladiny. Podle odborníků však existuje riziko, že v těchto sítích uvíznou také chránění živočichové, jako např. želvy a některé druhy mořských ptáků a savců.
V současné době již platí určitá omezení. Tyto sítě se nesmí používat k odlovu určitých migrujících druhů ryb (např. tuňáka či mečouna obecného), přičemž velké unášené sítě o délce přes 2,5 km jsou zakázány úplně.
Přetrvávají však obavy ohledně dopadu jejich používání na chráněné druhy. Zároveň jsou i nadále hlášeny případy, kdy rybáři používají tyto sítě ilegálně nebo využívají mezery v právních předpisech.
Skutečnost, že rybolov pomocí unášených sítí se provádí na řadě různých míst a mnohá plavidla, která ho provozují, jsou příliš malá, prosazování stávajících předpisů ztěžuje. To znamená, že EU neplní své mezinárodní závazky omezit používání těchto sítí. Aby mohla být tato pravidla lépe prosazována, byla upřesněna definice unášené tenatové sítě a napříště má být rovněž zakázáno uchovávání těchto sítí na palubě rybářských lodí v EU.
Cílem EU je co nejvíce omezit dopad rybolovu na mořské ekosystémy. Úplný zákaz používání unášených tenatových sítí by měl prosazování předpisů usnadnit. Podobný zákaz již existuje v Baltském moři.
Rybolov pomocí unášených sítí se provozuje v několika zemích EU, včetně Portugalska, Slovinska či Spojeného království. Jejich použití je však sezónní a často se využívají pouze několik měsíců v roce. Někteří rybáři je používají pouze pár týdnů v roce.
Lodě, které tyto sítě používají, mají proto povolení využívat i jiná zařízení, což podle EK znamená, že ve své činnosti mohou pokračovat i v případě zákazu.