O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Přibývá bankrotů podnikatelů, je jich měsíčně v průměru o 13 % více než loni

V dubnu bylo v Česku vyhlášeno 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 465 insolvenčních návrhů. V obou případech jde oproti loňskému roku o nadprůměrné hodnoty. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Od začátku letošního roku pozorujeme zvýšené počty podnikatelských bakrotů. Zatímco loni zbankrotovalo průměrně 415 podnikatelů měsíčně, letošní průměr dosahuje 470, tedy o 13 % více. Zároveň zde oproti loňsku pozorujeme i vyšší počet insolvenčních návrhů, takže lze očekávat růst počtu bankrotů i v následujícíh měsících,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo celkem 5 186 fyzických osob podnikatelů, o 6 % více než v předchozím období. Z dlouhodobého hlediska je znatelný také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 478, o 4 % více oproti předchozímu období. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z 10 tisíc aktivních podnikatelů.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých 10 tisíc aktivních subjektů.

V rámci odvětví bylo v dubnu nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (131), v obchodu (72) a ve zpracovatelském průmyslu (63), pouze 1 podnikatel v dubnu zbankrotoval v odvětví informačních a komunikačních činností. Dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu vykazuje odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 67 z 10 tisíc registrovaných subjektů a stavebnictví se 43 bankroty na 10 tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů opakovaně vykazují odvětví poskytující vzdělávácí, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů).


(17. 6. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7149)