O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Přehled: Jak loni rostly mzdy a platy - a co letos?

Více než 10% růst i pokles v řádu jednotek procent – tak se loni pohybovaly mzdy a platy zaměstnanců v jednotlivých oborech. Výrazně se přidávalo ve státní správě, takže platy loni rostly dynamičtěji než mzdy. Kde byl růst největší? Dochází k výraznějšímu zvýšení ohodnocení u nízkopříjmových skupin? Na tyto otázky se zaměřili specialisté na Platy.cz. A co čekat letos?

S rekordně nízkou nezaměstnaností, o které se po celý rok průběžně tvrdilo, že už nemá kam klesat, rostl v roce 2019 tlak na růst mezd. Už koncem předloňskému roku se výrazně zvyšovaly mzdy nízkopříjmových profesí, zejména v oborech, kde nejvíce chyběli pracovníci – v retailu a ve výrobě. Tento růst pokračoval i loni, i když významnější byl v jiných oborech.

Kde rostly mzdy nejvíce? Skokany loňského roku jsou obory bezpečnost a ochrana, právo a legislativa, bankovnictví. Naopak pokles průměrných mezd byl zaznamenán v utlumovaném hornictví a hutnictví (pokles o 1 %) či překladatelství a tlumočnictví (o 5 %). Nejedná se ale o jednoznačné trendy, v regionálním srovnání je patrné, že zatímco v některých krajích mzdy v určité profesi výrazně rostly, v jiném mohly klesat. Konkrétně lze jmenovat například obor právo a legislativa, v němž platy rostly o desítky procent v krajích Pardubickém a Ústeckém, zatímco v Libereckém kraji klesly.

Pomaleji rostly mzdy u vysokopříjmových skupin

V loňském roce docházelo k mírnému sevření pomyslných mzdových nůžek, kdy pomaleji rostly mzdy na manažerských postech, rychleji u kvalifikovaných výkonných pozic. Mezi ty, kde poskočily mzdy nejvíce, tak patří barman, pracovník bezpečnostní služby, vedoucí recepce, visual merchandiser – aranžér, potravinářský technolog nebo sportovní trenér. Jsou ale i výkonné pozice, kde došlo k meziročnímu poklesu příjmů, například u závozníků (- 30 %). Pokles byl zaznamenán také u pozic návrhář telekomunikačních sítí (-25 %) nebo analytik zákaznických služeb (-23 %).

Určité vyrovnání se projevilo i regionálně. Rychleji rostly mzdy mimo centrum, přičemž nejvýraznější růst na Platy.cz zaznamenali v krajích Středočeském a Jihočeském, a to o 11 %. V Praze rostly mzdy nejméně – o 4 %, jejich průměrná hodnota je ale stále nejvyšší.

Obecně se očekává, že i letos platy a mzdy porostou, tempo růstu se ale zřejmě zvolní. Byť ve veřejné sféře vláda zřejmě, podle dosavadních plánů, opět bude rozdávat plnými hrstmi.


(13. 1. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5026)