Zákony a předpisy v tuzemsku i v celé EU jsou mnohdy složité, nepřehledné a nesrozumitelné. Evropská komise posuzovala dosažený pokrok při snižování byrokratické zátěže a oznámila nový plán na zjednodušení předpisů EU, které by mělo podpořit hospodářský růst a vytváření pracovních míst. Je to reálné?
V prosinci 2012 zahájila Evropská komise Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT), jehož cílem je zjednodušit právní rámec EU a vytvořit co nejlepší podmínky pro hospodářský růst a zaměstnanost s minimální administrativní zátěží.
Program REFIT se nyní rozšiřuje, aby se maximalizovaly výhody pro podniky a občany. Tvorba právních předpisů EU se bude zaměřovat především na otázky, jež lze nejlépe řešit na úrovni EU. Program se rovněž soustředí na vyhledávání zbytečné byrokratické zátěže, nesrovnalostí a neúčinných opatření a zajišťuje nápravu.
První výroční zpráva sleduje pokrok, kterého Komise dosáhla od zveřejnění svého ambiciózního programu na snižování regulační zátěže v říjnu 2013. Většina návrhů na zjednodušení a snížení administrativní zátěže již byla přijata nebo k jejich přijetí dojde letos. Kromě toho bylo staženo asi 53 návrhů v legislativním procesu, pracuje se na zrušení některých stávajících pravidel a začalo se s hodnocením příslušných oblastí.
Nejdůležitější návrhy pro podniky – jako je zavedení standardního formuláře přiznání DPH a zlepšení evropského řízení o drobných nárocích – již byly předloženy.
Zajišťovat, aby právní předpisy EU sloužily danému účelu, bude třeba neustále. Poté, co Komise posoudila nejnovější přezkum předpisů EU a vyslechla si názory zainteresovaných subjektů, stanovila několik nových oblastí, na které je třeba se soustředit. Sem patří:
Existují také plány na zrušení právních předpisů týkajících se uvádění spotřeby energie na energetických štítcích, přepravní sazby a podmínek, společné zemědělské politiky a podávání zpráv o životním prostředí.
Komise podle svých zástupců chce, aby všechny orgány EU braly ohled na účelnost a účinnost právních předpisů a posuzovaly dopad své politiky během celého legislativního procesu. Jelikož přibližně jedna třetina administrativní zátěže prý vyplývá z opatření na vnitrostátní úrovni, vyzývá Komise rovněž členské státy, aby v rámci práva EU využívaly možnost zjednodušení předpisů.
Komise bude i nadále sledovat provádění předpisů v členských státech a posouzení dosaženého pokroku zahrne do hodnotící zprávy v roce 2015.