O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Přechod z podvojného na jednoduché účetnictví - názor odborníka

Současná legislativní úprava ukládá povinnost vést podvojné účetnictví nejen podnikatelům - fyzickým osobám - s obratem nad 25 milionů korun, ale také podnikatelům - fyzickým osobám - zapsaným v obchodním rejstříku. Některým podnikatelům - fyzickým osobám ukládá tuto povinnost speciální zákon. Právě se ale začalo hovořit o tom, že by fyzické osoby mohly být povinnosti vést podvojné účetnictví zproštěny.

V případě opuštění povinnosti vedení podvojného účetnictví, by to znamenalo jednorázově podstoupit proces přechodu z podvojného účetnictví na tzv. jednoduché účetnictví, které v terminologii nového zákona ponese pravděpodobně označení hotovostní účetnictví. Jak komplikovaný tento přechod může být, je velice individuální.

Tento přechod však může v některých případech znamenat jednodušší administrativu a nižší nároky na odbornost. Tato výhoda je ale spíše teoretická, protože provozování živnosti s obratem nad 25 milionů korun naznačuje, že se už jedná o poměrně velký podnikatelský subjekt a ten vyžaduje na vedení účetnictví zcela jistě odborníka, ať už povede účetnictví podvojné nebo jiné.

V každém případě opuštěním podvojného účetnictví takový podnikatel přichází o vypovídací schopnost účetních výkazů, které jsou u podvojného účetnictví jistě relevantnější. Nový zákon o účetnictví má tak mimo jiné za cíl ulehčit živnostníkům a menším firmám. Pokud se to podaří, bude to určitě přínosné.

Vladimíra Přibylová, členka Výboru Komory certifikovaných účetních


(18. 11. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4974)