Současná legislativní úprava ukládá povinnost vést podvojné účetnictví nejen podnikatelům - fyzickým osobám - s obratem nad 25 milionů korun, ale také podnikatelům - fyzickým osobám - zapsaným v obchodním rejstříku. Některým podnikatelům - fyzickým osobám ukládá tuto povinnost speciální zákon. Právě se ale začalo hovořit o tom, že by fyzické osoby mohly být povinnosti vést podvojné účetnictví zproštěny.
V případě opuštění povinnosti vedení podvojného účetnictví, by to znamenalo jednorázově podstoupit proces přechodu z podvojného účetnictví na tzv. jednoduché účetnictví, které v terminologii nového zákona ponese pravděpodobně označení hotovostní účetnictví. Jak komplikovaný tento přechod může být, je velice individuální.
Tento přechod však může v některých případech znamenat jednodušší administrativu a nižší nároky na odbornost. Tato výhoda je ale spíše teoretická, protože provozování živnosti s obratem nad 25 milionů korun naznačuje, že se už jedná o poměrně velký podnikatelský subjekt a ten vyžaduje na vedení účetnictví zcela jistě odborníka, ať už povede účetnictví podvojné nebo jiné.
V každém případě opuštěním podvojného účetnictví takový podnikatel přichází o vypovídací schopnost účetních výkazů, které jsou u podvojného účetnictví jistě relevantnější. Nový zákon o účetnictví má tak mimo jiné za cíl ulehčit živnostníkům a menším firmám. Pokud se to podaří, bude to určitě přínosné.
Vladimíra Přibylová, členka Výboru Komory certifikovaných účetních