Počet insolvenčních návrhů přesáhl za jedenáct měsíců letošního roku o 3,6% celkový stav roku 2012. Lze tedy očekávat meziroční nárůst insolvenčních návrhů kolem 10 – 15%. Vyplývá to ze zprávy společnosti Creditreform. Jaké jsou další statistiky - a jaké možnosti mají právnické a fyzické osoby v případě insolvence? I na to se podíváme v tomto článku.
Jen v listopadu 2013 bylo podáno celkem 3623 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 554 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 570 u nepodnikajících živnostníků a 2499 u spotřebitelů. Hodnoty insolvenčních návrhů rostly tentokrát ve všech sledovaných segmentech a ve všech skupinách dosáhly podle zprávy Creditreform letošního historického maxima.
Dodejme, že nepodnikající živnostníci jsou živnostenské firmy, které mají IČ a současně žádají o oddlužení. Předpokladem pro žádost o oddlužení je, aby byly buď ekonomicky neaktivní nebo aby jejich dluhy z podnikání byly nepatrné. Tato kategorie má hlavní podíl na růstu počtu insolvenčních návrhů ve skupině firmy a živnostníci.
Způsobem řešení úpadku firem je konkurz nebo reorganizace. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.
Ve srovnání jedenácti měsíců roku 2012 a 2013 došlo letos k nárůstu počtu konkurzů o 15,4%. Výrazný je opět zejména nárůst konkurzů u živnostníků, který za období leden - listopad 2013/2012 činil téměř 50%. V listopadu 2013 bylo prohlášeno 212 konkurzů, z toho počet konkurzů živnostníků činil 87.
Druhým způsobem řešení úpadku je reorganizace. Jedná se o takový způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Předpokladem pro povolení reorganizace je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000 Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace je, aby firma měla minimálně 100 zaměstnanců. Výše uvedená kritéria neplatí v situaci, kdy dlužník předloží nejpozději do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku reorganizační plán, již schválený polovinou zajištěných i nezajištěných věřitelů.
Využití reorganizace jako způsobu řešení úpadku je ve srovnání s počtem konkurzů stále minimální. Jedním z důvodů, proč je reorganizace tak málo využívaný nástroj Insolvenčního zákona, je skutečnost, že kritéria pro povolení reorganizace řada firem nesplňuje. Proto vláda navrhla v rámci novelizace Insolvenčního zákona snížení těchto kritérií a to tak, že roční úhrn čistého obratu firmy se sníží na 50 000 000 Kč a počet zaměstnanců na 50 zaměstnanců.
U fyzických osob – spotřebitelů se tempo růstu počtu insolvenčních návrhů meziročně výrazně snižuje. Celkem bylo v měsíci listopadu podáno 2499 insolvenčních návrhů, což je v letošním roce zatím nejvyšší dosažená hodnota. Vývoj tak kopíruje vývoj v loňském roce, kdy v posledním čtvrtletí byly hodnoty insolvenčních návrhů z celého roku nejvyšší. Pokud srovnáme počet insolvenčních návrhů za období leden – listopad 2013 a 2012, došlo k nárůstu o 6,3%.
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30% dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.
V listopadu 2013 požádalo o oddlužení celkem 2936 osob. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 1886 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v listopadu 51 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.
V posledním čtvrtletí roku 2013 očekává Creditreform růst insolvenčních návrhů. U firem se insolvence budou nadále týkat zejména malých a středních firem a bude pokračovat čištění trhu v segmentu nepodnikajících živnostníků. U spotřebitelů bude trend růstu insolvenčních návrhů mírnější a bude záviset zejména na vývoji zaměstnanosti. Očekáváme pokračování diferenciace zadluženosti spotřebitelů podle jednotlivých krajů a zvýšení podílu movitějších žadatelů o oddlužení. Celkový meziroční nárůst insolvenčních návrhů v období 2013/2012 lze očekávat kolem 10 – 15%.
Dodejme, že Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.