Ekonomická situace se podle ČSÚ za posledních dvacet let zlepšila ve všech krajích. Jak konkrétně? Tak třeba Praha je v rámci EU dokonce šestým hospodářsky nejrozvinutějším regionem. Známe detaily.
Reálný ekonomický výkon na obyvatele se v roce 2016, za který jsou jako za poslední k dispozici kompletní údaje, v Česku podle ČSÚ rovnal 88 % průměru EU. V Praze dosáhl dokonce 182 %. Nad úrovní 75% unijního průměru se kromě hlavního města umístily i kraje Středočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Jihomoravský a Zlínský. Těsně pod touto hranicí se držel Moravskoslezský kraj.
„Ekonomicky nejrozvinutějšími regiony v rámci EU, měřeno reálným hrubým domácím produktem na obyvatele, jsou Lucemburk, Hamburk, Brusel, Bratislavský kraj, Londýn a na šestém místě Praha. Hlavní město České republiky tak předstihlo například Paříž, Stockholm či Vídeň,“ upřesňuje místopředseda ČSÚ Marek Rojíček na základě dostupných údajů Eurostatu za rok 2015.
Celá čtvrtina HDP České republiky byla vloni vytvořena v Praze. Následoval Středočeský kraj s 12% a Jihomoravský kraj s 11% podílem. Nejmenší příspěvek k národnímu HDP měly kraje Karlovarský a Liberecký. „Podíl Prahy na celkovém HDP vzrostl za posledních dvacet let z 20 na 25 %. Zvýšil se také podíl Středočeského a Jihomoravského kraje. Příspěvek ostatních krajů k národnímu HDP poklesl,“ říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Z pohledu struktury hrubé přidané hodnoty dominovaly v zemědělství Středočeský a Jihomoravský kraj. V průmyslu měly největší podíl Středočeský a Moravskoslezský kraj. Ve stavebnictví a v odvětvích služeb, stejně jako v peněžnictví a pojišťovnictví nebo veřejné správě, obraně, vzdělávání, zdravotnictví a sociální péčí, vynikala Praha.
„Srovnání regionálních údajů v období let 1996 a 2016 potvrdilo, že se lépe daří krajům s převažujícím podílem služeb a výrobou s vyšší přidanou hodnotou. To má za následek rychlejší růst mezd a životní úrovně,“ vysvětluje Rojíček.