O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Práce v zahraničí v EU: Pozor na daňovou diskriminaci!

Evropská komise se chystá prověřit, zda daňové předpisy členských států nediskriminují občany EU, kteří se přestěhují do jiného členského státu. Soustřeďuje se při tom nejen na ekonomicky aktivní obyvatelstvo, jako jsou pracovníci a osoby samostatně výdělečně činné, ale i na ostatní, jako jsou důchodci. Iniciativa navazuje na předchozí projekt, který se zaměřil na daňové podmínky přeshraničních pracovníků.


Mobilita pracujících byla v minulosti označena za jednu z klíčových možností, jak podpořit růst a zaměstnanost v Evropě. V důsledku mobility, která nastala po rozšíření EU (2004–2009), se HDP zemí EU-15 podle odhadů ze zdrojů EU dlouhodobě zvýšilo téměř o 1 %.

Jedním z hlavních důvodů, jenž brání občanům, aby se odstěhovali do jiného členského státu a hledali si tam práci, však zůstávají daňové překážky. Ty mohou vyvstat ve státě původu nebo v novém státě bydliště.

Z tohoto důvodu Komise provede v průběhu roku 2014 důkladně posouzení daňových režimů členských států. Pokud bude zjištěno, že dochází k diskriminaci nebo porušení základních svobod EU, obrátí se Komise na vnitrostátní orgány a bude vyžadovat, aby byly provedeny nezbytné změny. Budou-li uvedené problémy přetrvávat, Komise proti dotyčným členským státům může zahájit řízení o porušení Smlouvy.

Stejná práva pro všechny

Jak uvedl komisař pro daně, celní unii, audit a boj proti podvodům Algirdas Šemeta: „Předpisy EU mluví jasně: Všichni občané EU musí mít v rámci jednotného trhu stejná práva. Nemůže docházet k diskriminaci a právo pracujících na volný pohyb nesmí být omezeno. Vůči občanům tedy máme povinnost zajistit vtělení těchto zásad do daňových předpisů všech členských států.“

Vzhledem k tomu, že daňové překážky zůstávají jedním z hlavních důvodů, které znesnadňují přeshraniční mobilitu, Komise podle svých představitelů usiluje v mnoha směrech o odstranění překážek, jež omezují pohyb občanů EU, například ve svém návrhu na řešení problému dvojího zdanění, lepšího uplatňování práv pracovníků na volný pohyb nebo posílení ochrany vyslaných pracovníků.

Konkrétní zaměření kontroly

Iniciativa Komise prověří a posoudí, zda občané EU, kteří pobývají v jiném členském státě, než je jejich vlastní, jsou penalizováni a zdaněni více v důsledku jejich mobility. To by mohlo nastat buď v členském státě původu, nebo ve státě, kam se rozhodli přestěhovat. Občané mohou být daňově znevýhodněni:

  • v důsledku umístění jejich investic nebo aktiv, místa, kde sami jako daňoví poplatníci pobývají, nebo pouze v důsledku toho, že jsou daňovými rezidenty na jiném místě;
  • pokud jde o příspěvky do systému důchodového zabezpečení, důchody nebo převody kapitálu důchodového a životního pojištění;
  • pokud jde o jejich samostatné výdělečné činnosti v jiném státě, nebo kvůli pouhému přemístění těchto činností;
  • z důvodu odmítnutí určitých daňových odpočtů nebo daňových výhod;
  • pokud jde o jejich celkový příjem.

Vzhledem k těmto skutečnostem prověří Komise situaci mnoha různých kategorií občanů EU, osob samostatně výdělečně činných a také důchodců.


(29. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(657)