O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Práce v ČR: Méně míst na plný úvazek, více brigád a částečných úvazků

Pokles počtu nově nabízených pracovních pozic a výrazné snížení počtu nabídek pro čerstvé absolventy hlásí pracovní portál Jobs.cz. Počet dostupných brigád naopak meziročně stoupl o 5 % na celkových 55 056. Uchazeči o zaměstnání prý vloni na všechny vystavené pozice zaslali souhrnně 6,1 milionů reakcí.

Zaměstnavatelé během uplynulého roku prostřednictvím portálu Jobs.cz obsazovali celkem 157 190 pracovních pozic, což je o 3,1 % méně než v roce 2012. Pro čerstvé absolventy bylo vloni otevřeno 17 088 řádných pracovních míst, což je o 9 % méně než o rok dříve.

„Vývoj na tuzemském pracovním trhu byl vloni do značné míry poznamenán dopady nejdéle trvající recese v historii samostatné ČR. Především v první polovině roku pokračoval útlum tvorby nových pracovních míst, a to zejména ve firmách se zahraniční účastí, které byly výrazněji tlačeny k udržení své finanční výkonnosti,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.

Postupně však došlo k pozitivní změně. "Data z podzimu v kombinaci s dalšími impulsy zavdávají příčiny k optimismu ohledně dalšího vývoje. Ačkoliv míra nezaměstnanosti kvůli tradičním sezónním vlivům v průběhu zimy ještě o něco vzroste, další měsíce by již měly být ve znamení alespoň mírného oživení a postupného snižování nezaměstnanosti, zejména díky aktivitě v průmyslu a výrobě. Čeští zaměstnavatelé navzdory složitým podmínkám v posledních dvou letech obstáli velmi slušně. ČR v tomto ohledu v rámci Evropy i nadále patří mezi premianty,“ říká Dombrovský.

Práce na plný úvazek dominuje, brigády rostou

Tuzemskému pracovnímu trhu podle Jobs.cz stále dominuje práce na plný úvazek. Tuto nejrozšířenější formu spolupráce zaměstnavatelé vloni nabízeli u bezmála 100 tisíc ze všech míst obsazovaných přes uvedený portál. V meziročním srovnání však šlo o pokles o 7,3 %.

Počet míst na zkrácený úvazek na portálu v roce 2013 meziročně vzrostl o 8,2 % na 5 473. Jejich podíl však nadále zůstal poměrně nízký – šlo pouze o 5,4 % ze všech obsazovaných řádných pracovních míst.

Absolventi se během uplynulého roku nadále potýkali s nedostatkem adekvátních pracovních příležitostí. Zaměstnavatelé pro ně na Jobs.cz otevřeli 17 088 pozic, což znamená pokles o 9 % oproti roku 2012 (18 770 míst). Počet stáží a míst v trainee pogramech ovšem mírně vzrostl, a to na 1 253, respektive 1 247.

Žebříčku oborů, v nichž zaměstnavatelé v roce 2013 otevřeli nejvíce nových míst, vévodil prodej a obchod (s podílem 13,8 %). Druhou příčku obsadil obor informačních technologií (souhrnně 9,3 %), následovaný strojírenstvím (7,7 %), administrativou (7,7 %), výrobou a průmyslem (6,9 %) a bankovnictvím/finančními službami (5,7 %).

Růst počtu pracovních příležitostí se týkal zejména strojírenství (+1,8 %) a dalších oborů, v nichž firmám chyběli lidé s technickým zaměřením. Největší propad byl zaznamenán v bankovnictví, v němž bylo otevřeno o 15,3 % méně pozic než o rok dříve.


(14. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(559)