Zatímco na konci roku 2000 tvořili lidé nad 50 let 16,2 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, o sedm let později to bylo už 30,6 %. Loni se na celkové nezaměstnanosti podíleli 27,2 %. Tato skupina klientů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) patří mezi ty, které jsou nejvíce ohroženy dlouhodobou nezaměstnaností. ÚP ČR jim proto podle svých zástupců věnuje zvýšenou péči. A pro mnohé firmy jsou nepochybně lidé nad 50 let skutečným přínosem. Jak se situace vyvíjí?
Česká populace, stejně jako ta evropská, stárne. Tak jako se zlepšuje lékařská péče, zvyšuje se i doba dožití a věková hranice pro řádný odchod do důchodu se prodlužuje. Lidé nad 50 let jsou nedílnou součástí celkového pracovního trhu. V budoucnu budou podle zástupců UP ČR patřit mezi klíčové hráče. Přesto jejich počet v řadách uchazečů o zaměstnání roste.
„Zčásti jsou na vině předsudky a obavy zaměstnavatelů, že se starší ročníky hůře učí novým věcem, adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem. Zčásti se na tomto vnímání ale podílí samotní uchazeči. Trpí pocity méněcennosti, nevěří si, nedokáží se přizpůsobit a opomíjejí celoživotní vzdělávání. Přitom právě oni mohou vnést do firmy tolik potřebné zkušenosti, zodpovědnost, loajalitu a ve spojení s mladšími kolegy vytvořit velmi výkonný pracovní tandem,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
Úřad práce ČR podporuje zaměstnávání lidí v předdůchodovém věku prostřednictvím klasických nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Jedná se například o rekvalifikace, podporu veřejně prospěšných prací, individuální poradenství nebo příspěvky na zřízení a provoz společensky účelných pracovních míst (SÚPM). Zejména posledně jmenovaný nástroj sklízí podle ÚP ČR velké úspěchy. Mimo jiné i proto, že se měsíční příspěvek pro zaměstnavatele, který přijme uchazeče ve věku nad 55 let, může vyšplhat až na 24 tisíc. Kč. Stejně jako v případě nezaměstnaných do 30 let (u ostatních uchazečů o zaměstnání je to max. 15 tis. Kč).
ÚP ČR také realizuje po celé republice řadu regionálních individuálních projektů (RIP) financovaných z národních i evropských peněz. Jejich cílem je komplexně řešit situaci této skupiny uchazečů. „Lidé starší 50 let mají velké životní a pracovní zkušenosti, mají stále co nabídnout a je velmi důležité je neustále motivovat a aktivně podporovat k nalezení vhodného uplatnění. Naší snahou je, aby uchazeči získali komplexní přípravu k tomu, aby byli schopni se přizpůsobit novým požadavkům na trhu práce,“ říká ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Hradci Králové Martin Horák.
„Jedním z důvodu, proč jsme se rozhodli přijmout staršího pracovníka, byla finanční podpora. Zatím na tom nejsme tak, abychom mohli plně zaplatit člověka. Ale zároveň potřebujeme někoho do provozu. Lidé nad 50 let jsou stejně dobří, jako ti mladší. A v některých případech mají dokonce ještě větší chuť pracovat než jejich mladší kolegové,“ popisuje své zkušenosti majitel firmy Jakrastav.
„Tím, že společně ukážeme zaměstnavatelům, že chceme a umíme pracovat, můžeme změnit pohled na celou skupinu lidí nad 50 let,“ doplňuje Lenka Köllnerová, která získala díky jednomu z projektů ÚP ČR novou práci.
„Lidem nad 50 let bych vzkázala, aby se snažili překonat zklamání nad problémovým hledáním zaměstnání v tomto věku. Chce to sebrat síly i rozum a uvědomit si, co se člověk za všechna léta naučil a že jeho zkušenosti jsou cenné a mohou být zaměstnavateli ku prospěchu. A také neustrnout a i v tomto věku se učit nové věci, hlavně v oblasti IT, protože jinak je cena člověka na trhu práce malá,“ vzkazuje svým vrstevníkům Jana Jarošová, která rovněž získala zaměstnání, a to po absolvování programu úřadu práce.
„Přijal jsem do pracovního poměru dva účastníky tohoto programu, protože jsem předpokládal, že se bude jednat o spolehlivé a zkušené lidi. Na druhou stranu ale nebudu skrývat, že zajímavá byla i výše dotace na mzdy, kterou můžete v projektu získat,“ uvádí Václav Mašek ze společnosti MAVO.