O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Pozor na zásadní změnu v přiznání k dani z příjmů právnických osob

Finanční správa v těchto dnech upozorila poplatníky daně z příjmů právnických osob, že od loňského roku došlo ve vyhlášce pro podnikatele, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, k doplnění nového ustanovení, ve kterém je stanoven rozsah sestavování účetní závěrky. Pozor tedy na chyby v daňovém přiznání za uplynulý rok.

Obchodní společnosti (například společnost s ručením omezeným, akciová společnost, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost) mají nově povinnost sestavit Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu, a to bez ohledu na to, zda sestavují Rozvahu v plném nebo zkráceném rozsahu.

Co to znamená? Firmám už nestačí zvolit rozsah příloh Zkrácený, jak by zřejmě alespoň malé a mikro účetní jednotky po právu očekávaly, ale je třeba Výkaz zisků a ztrát poslat v plném rozsahu. A to navzdory faktu, že § 18 Zákona o účetnictví zůstal nezměněn: Účetní závěrka - odst. 4: Účetní jednotky sestavují účetní závěrku v plném nebo zkráceném rozsahu. Nestanoví-li tento zákon jinak, ve zkráceném rozsahu mohou sestavit účetní závěrku účetní jednotky, které nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Výše uvedené skutečnosti jsou promítnuty do aplikace EPO na Daňovém portále, kdy je možné při vyplňování elektronického formuláře daňového přiznání v oddíle „Vybrané údaje z účetnictví“ zvolit odlišný rozsah jednotlivých výkazů: Rozvahu tak lze například zvolit ve zkráceném rozsahu a Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu.

Finanční správa upozorňuje, že současně s tím došlo i ke změně obsahu Rozvahy a Výkazu zisku a ztráty oproti předcházejícím rokům; jde zejména o nové označení položek Rozvahy a Výkazu zisku a ztráty. Zde je potřeba postupovat při sestavování účetní závěrky podle Českého účetního standardu č. 024 Srovnatelné období za účetní období započaté v roce 2016.

Uvedené změny jsou pro poplatníky nepříjemné především tím, že nedošlo ke změně Zákona o účetnictví (Zákon č. 563/1991 Sb.), který je bezpochyby pečlivě sledován, ale "pouze" k nabytí účinnosti vyhlášky č. 250/2015 Sb. Ta uvádí v § 3a - odst. 2: Rozvaha ve zkráceném rozsahu zahrnuje - b) položky podle přílohy č. 1 k této vyhlášce, a to pouze položky označené písmeny, a může ji sestavovat mikro účetní jednotka, která nemá povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Odst. 3: Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu zahrnuje všechny položky podle přílohy č. 2 nebo 3 k této vyhlášce a sestavuje ji a) účetní jednotka, která je obchodní společností.


(23. 3. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3128)