O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na Zákon o obalech: Hřeší výrobci i prodejci

I když všechny subjekty, které uvádějí na trh jakékoliv obaly, konkrétně výrobci i dovozci, musejí respektovat celou řadu ustanovení specifikovaných zákonem o obalech., ne všichni jsou si toho zřejmě vědomi. Některá z pravidel přitom dozoruje Česká obchodní inspekce. Jedná se zejména o dodržování limitů obsahu těžkých kovů v obalech, o zabezpečení zpětného odběru těchto obalů nebo o dodržování požadavku na zajištění dostupnosti určitých produktů ve vratných obalech.


Prodávající jsou mimo jiného povinni dodržovat ustanovení týkající se vratných zálohovaných obalů. Porušení zákona o obalech zjistili inspektoři ČOI v cca 5 % z 840 kontrol. Častěji se pak při kontrolách u prodávajících setkávali s nedodržováním informace o ceně za vykupované vratné obaly, jak ukládá zákon o ochraně spotřebitele.

Do závěru kontrolní akce ČOI bylo uloženo na místě 73 pokut za téměř 100 000 Kč, pokuty za závažnější zjištěné nedostatky budou podle ČOI uloženy kontrolovaným subjektům ve správním řízení v následujícím období.

Kontrolní akce zaměřená na obaly

Na zmiňované celoroční kontrolní akci ČOI se v jejím průběhu podílely všechny regionální inspektoráty. V období od 14. ledna do 22. listopadu 2013 navštívili inspektoři celkem 840 provozoven. Kontroly byly zaměřeny na plnění povinností dle zákona., o obalech (zák. č. 477/2001 Sb.), a dále ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (§§ 12 a 18 zák. č. 634/1992 Sb.), vztahující se k výkupu vratných zálohovaných obalů. Kontroly probíhaly na celém území České republiky u prodejců, tj. v obchodních řetězcích a dalších provozovnách s příslušným sortimentem, a dále u subjektů, které uvádějí obaly na trh.

Porušení zákona o obalech

Nedostatky byly zjištěny ve 41 případech, tj. 4,9 % z celkového počtu kontrolovaných provozoven. Povinnost nabízet stejné nápoje ve vratných zálohovaných obalech, pokud jsou tyto nápoje v prodeji v nevratných obalech, stanovenou pro provozovny o prodejní ploše rovné nebo větší než 200 m2 (tj. porušení ust. § 9 odst. 10 zákona o obalech), porušilo celkem 34 kontrolovaných subjektů (tj. 4,0 %). Z 38 kontrol u výrobců a dovozců byla porušení zákona o obalech zjištěna v pěti případech (porušení § 5).

Připomeňme, že vratný zálohovaný obal je obal, který je součástí výrobku a je za něj prodávajícím účtována záloha, jejíž proplacení je spotřebiteli po vrácení tohoto obalu zaručeno. Výše zálohy vratných zálohovaných obalů je stanovena vyhláškou a prodávající je povinen její výši dodržovat. Tyto vratné zálohované obaly musí být také řádně (vyhláškou stanoveným způsobem) označeny.

Ten, kdo uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinen tyto vratné zálohované obaly také vykupovat, a to bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží. Výkup vratných obalů musí být v provozovně zajištěn po celou provozní dobu.

Ochrana spotřebitele

V rámci kontrol zaměřených na plnění povinností dle zákona o obalech byly podle zprávy ČOI u 152 kontrolovaných subjektů (tj. 18,1 %) zjištěny další četné nedostatky, kdy nebyla prodávajícími dodržena ustanovení zákona o ochraně spotřebitele. Nejčastěji porušili prodávající § 18 (79 případů) tím, že v době kontroly neinformovali spotřebitele o výši zálohy za výkup vratných obalů, a § 12 (73 případů) tím, že u nápojů prodávaných ve vratných zálohovaných obalech neuvedli povinnou informaci o výši zálohy.

Zákon o obalech je účinný již 13 let, a přesto inspektoři České obchodní inspekce podle jejích materiálů při kontrolách trvale zjišťují porušování povinností zákonem stanovených. U výrobců a dovozců v nižší míře, u prodávajících se jedná zejména o nedostatečné informační povinnosti o zálohách a výkupu vratných zálohovaných obalů dle zákona o ochraně spotřebitele. V porovnání s minulými lety se četnost a rozsah porušení pohybuje na srovnatelné úrovni, a proto budou podle ČOI kontroly u osob, které uvádějí obaly na trh a do oběhu, pokračovat i v roce 2014.


(8. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(531)