O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na velké škody: Podivný Registr ekonomických subjektů

Český statistický úřad vydal opakované varování pro podnikatele před komerční nabídkou smluvní registrace nově vzniklého podnikatelského subjektu. Zasílaný formulář je stylizován do podoby nápadně připomínající oficiální výkaz ČSÚ a v jeho hlavičce je uveden Registr ekonomických subjektů. Přehlédnutí, že jde o napodobeninu, může způsobit velké finanční škody.

Zástupci ČSÚ upozorňují, že skutečné formuláře ČSÚ jsou opatřeny logem úřadu a kontaktními informacemi. Pozornost k napodobenině je pak skutečně na místě. Zasílané komerční nabídky totiž podle ČSÚ většinou smluvně zavazují k následným poplatkům v řádech až desítek tisíc korun. Podnikatelům pak nezbývá, než věc řešit právní cestou.

„Zápis do RES není zpoplatněn. Důrazně firmy a podnikatele upozorňujeme, aby pečlivě sledovali, kdo, co a za kolik jim v zasílaných dopisech vlastně nabízí. Komerční databáze nemají s Registrem ekonomických subjektů, který ze zákona spravuje pouze Český statistický úřad, nic společného. V případě jakékoliv pochybnosti je nejsnazší cestou kontaktovat přímo pracovníky informačního servisu našeho úřadu,“ upozorňuje mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Pravý a nepravý Registr ekonomických subjektů

Samotný dotazník RES 2014 bude Český statistický úřad společnostem zasílat výhradně elektronickou formou, a to přibližně v polovině roku. Plně tak nahradí papírovou podobu dotazníku.

ČSÚ upozorňuje, že registr ekonomických subjektů slouží výhradně pro statistické účely. Jakýkoli formulář, který není vydán ČSÚ, tak zřejmě na tomto pojmu parazituje, a to za účelem vyvolání dojmu, že jde o oficiální dokument - a vylákání poplatků, které by zřejmě mnohá firma nezaplatila, kdyby její zástupci věděli, jaká je skutečná podstata věci.


(26. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(881)