O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na software z druhé ruky: Distributor dostal 20 měsíců nepodmíněně

Varování před nákupem použitého softwaru z druhé ruky, který je zřejmě až na výjimky nelegální, přichází nyní od BSA. Její zástupci to dokládají aktuálním příkladem piráta, který byl potrestán dvaceti měsíci ve věznici s dozorem - za podvody spojené s prodejem nelegálního softwaru. Od důvěřivých uživatelů prý podvodně vyinkasoval přes 89 tisíc korun a způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun. Podvedení uživatelé jsou přitom vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali.

První softwarový pirát v ČR zřejmě skončí ve vězení. K trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně a propadnutí osobního počítače byl za podvod a porušení autorského práva odsouzen softwarový pirát z Mostecka. Prostřednictvím internetových bazarů podle BSA opakovaně prodával nelegální kopie populárních softwarových titulů. Výše zmíněnou škodu přesahující 500 tisíc korun je povinen poškozeným firmám uhradit.

„Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z ‚druhé ruky‘. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

Software z druhé ruky

Ze zkušeností protipirátské organizace BSA prý vyplývá, že valná většina softwaru z „druhé ruky“ nabízená především na internetových stránkách či aukčních portálech je nelegální. „Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky,“ varuje Hlaváč. Neautorizovaný software podle jeho slov může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.

BSA varuje, že podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali: „Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje. Instalací, byť v dobré víře zakoupeného nelegálního softwaru, se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Nedoporučujeme, aby si jednotlivci nebo firmy kupovali software z neoficiálních zdrojů, natož takzvaně z druhé ruky od anonymního prodejce,“ dodává Jan Hlaváč.

BSA varuje i před stahováním potenciálně pirátského softwaru: „Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů,“ upozorňuje Hlaváč.

Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může stahovače postihovat i za stahování nelegálního softwaru a jeho užívání na počítači.

BSA uvádí, že průměrná náhrada škody při používání nelegálního softwaru činí 300 tisíc korun, často prý přesahuje i milion korun. V Česku se užívá pirátsky 35 % softwaru a jeho teoretická hodnota činí 3,8 miliardy korun. Výše zmiňovaný pirát je zřejmě první osobou v ČR, která za prodej nelegálního softwaru skončí ve vězení.


(10. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(387)