Varování před nákupem použitého softwaru z druhé ruky, který je zřejmě až na výjimky nelegální, přichází nyní od BSA. Její zástupci to dokládají aktuálním příkladem piráta, který byl potrestán dvaceti měsíci ve věznici s dozorem - za podvody spojené s prodejem nelegálního softwaru. Od důvěřivých uživatelů prý podvodně vyinkasoval přes 89 tisíc korun a způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun. Podvedení uživatelé jsou přitom vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali.
První softwarový pirát v ČR zřejmě skončí ve vězení. K trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně a propadnutí osobního počítače byl za podvod a porušení autorského práva odsouzen softwarový pirát z Mostecka. Prostřednictvím internetových bazarů podle BSA opakovaně prodával nelegální kopie populárních softwarových titulů. Výše zmíněnou škodu přesahující 500 tisíc korun je povinen poškozeným firmám uhradit.
„Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z ‚druhé ruky‘. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.
Ze zkušeností protipirátské organizace BSA prý vyplývá, že valná většina softwaru z „druhé ruky“ nabízená především na internetových stránkách či aukčních portálech je nelegální. „Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky,“ varuje Hlaváč. Neautorizovaný software podle jeho slov může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.
BSA varuje, že podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali: „Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje. Instalací, byť v dobré víře zakoupeného nelegálního softwaru, se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Nedoporučujeme, aby si jednotlivci nebo firmy kupovali software z neoficiálních zdrojů, natož takzvaně z druhé ruky od anonymního prodejce,“ dodává Jan Hlaváč.
BSA varuje i před stahováním potenciálně pirátského softwaru: „Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů,“ upozorňuje Hlaváč.
Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může stahovače postihovat i za stahování nelegálního softwaru a jeho užívání na počítači.
BSA uvádí, že průměrná náhrada škody při používání nelegálního softwaru činí 300 tisíc korun, často prý přesahuje i milion korun. V Česku se užívá pirátsky 35 % softwaru a jeho teoretická hodnota činí 3,8 miliardy korun. Výše zmiňovaný pirát je zřejmě první osobou v ČR, která za prodej nelegálního softwaru skončí ve vězení.