O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na propadlé certifikáty EET - a jak je obnovit

V prosinci vyprší platnost u 10 tisíc pokladních certifikátů pro zařízení EET, ale pozor, tento problém se stále opakuje, měsíc co měsíc. Certifikáty slouží k podpisu datových zpráv o evidovaných tržbách a jsou platné tři roky, proto každý měsíc vyprší platnost některým z nich - a problémem je především fakt, že na to podnikatelé zapomínají i přesto, že by měli dostat připomínku. Podívejme se na detaily.

Výměna certifikátů je nezbytná pro bezproblémové evidování tržeb. V prosinci vyprší platnost u téměř 10 tisíc pokladních certifikátů. V listopadu pak třeba finanční správa varovala před vypršením platnosti u 38 tisíc pokladních certifikátů pro zařízení EET.

Počty expirujících pokladních certifikátů se snižují v závislosti na tom, kolik poplatníků si již certifikát vyměnilo za nový. Finanční správa doporučuje poplatníkům, aby výměnu certifikátu neodkládali. Po expiraci nebo zneplatnění certifikátu není možné certifikát znovu obnovit ani prodloužit. Vydání certifikátu je bezplatné.

Proč se certifikáty EET mění

Obecně platí, že je nutné pravidelně obnovovat resp. měnit jakýkoliv typ certifikátu a to zejména z bezpečnostního hlediska, z důvodu omezení možnosti zneužití certifikátů. Většinu certifikátů vydávaných certifikačními autoritami, je třeba obnovovat každý rok. Pro pokladní certifikáty byl stanoven nejdelší možný interval jejich výměny, tedy tři roky.

„Poplatníkům před vypršením platnosti certifikátu zasílá Finanční správa primárně upozorňující e-mail. Komu nebylo možno poslat oznámení e-mailem, toho informujeme prostřednictvím SMS,“ dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

„Upozorňovací e-maily jsou odesílány v pravidelných intervalech, a to dva měsíce, dva týdny, a pokud nedojde k vygenerování nového certifikátu, tak ještě tři dny před vypršením jeho platnosti. Je to další způsob, jak chceme poplatníkům nabídnout maximální informační servis, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím,“ vysvětlila Richterová.

 

Činnosti spojené s generováním pokladních certifikátů se provádějí ve webové aplikaci Elektronická evidence tržeb na Daňovém portále DaneElektronicky.cz. V části „CERTIFIKÁTY“, ve webové aplikaci EET, je možné ověřit dobu platnosti pokladního certifikátu, ale také využít službu upozornění na konec jeho platnosti. K tomu stačí ve stejné části aplikace do pole „Email pro upozornění“ zadat kontaktní e-mailovou adresu. Na tu následně budou poplatníkovi zaslány postupně tři e-maily s upozorněním o blížícím se konci platnosti konkrétního pokladního certifikátu.

 


(9. 12. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4992)