O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na nový podvod při nabídce nemovitostí: Nenechte se okrást!

Realitní kancelář Re/Max varuje, že se v Čechách začal objevovat nový druh podvodných realitních nabídek. Po spamech vydávajících se za banky, falešných nabídkách práce nebo různého zboží jsou zneužívány nabídky pronájmů na realitních serverech. Jmenovatel je však vždy stejný, inzerent se snaží vylákal z lidí peníze. Jak přesně podvod funguje?


Na realitních internetových serverech se podle Re/Max v posledních dnech objevil lukrativní inzerát s nabídkou pronájmu bytu. Jde o údajný luxusní apartmán v Bílkově ulici na Starém městě v Praze. Byt je inzerován jako 2+1, kompletně zařízený a nabízen k pronájmu za cenu 7.500,-. Na některých místech se dokonce objevil i s výrazně nižší cenou.

Taková nabídka je podle zástupců RK sama o sobě velmi podezřelá. Cena pronájmu podobné nemovitosti by se podle zkušeností realitních makléřů měla pohybovat na minimálně dvojnásobku ceny. Nízká částka je však nastavena proto, aby přilákala co největší počet zájemců.

Inzerát obsahuje vždy stejné fotografie, adresu a vykazuje i další společné prvky.

Podvod a finanční ztráta

Pokud potenciální zájemce na inzerát odpoví, odpoví podle Re/Max člověk žijící ve Velké Británii. Osobou je pokaždé někdo jiný, životní příběh však velmi podobný. Celá konverzace vypadá velmi důvěryhodně až do momentu, kdy údajný majitel přijde s žádostí o zaslání depozita. Jeho zaslání je údajně podmínkou realitní kanceláře, která se o byt stará a to dokonce bez jakékoli předchozí prohlídky bytu. Kvůli větší důvěryhodnosti je zájemci dokonce vystaven i dokument napodobující fakturu. Celý podvod proto může působit poměrně přesvědčivě.

V případech, které byly zaznamenány, se fiktivní majitel odkazuje na společnost Re/Max. Její jméno je prý zneužito i v případě zaslání fiktivní faktury. Společnost se od takového zneužití plně distancuje a podniká prý veškeré kroky k rychlému dopadení pachatele.

Jak odhalit podvodnou nabídku

Potenciální zájemce může často odhalit, že se jedná o falešnou nabídku, díky těmto indikátorům:

  • cena nemovitosti je nastavena na podezřele nízkou cenu
  • inzerce a komunikace probíhá s domnělým majitelem nemovitosti a nikoli s realitním makléřem, jak by v takovém případě mělo být
  • komunikace s makléřem RE/MAX vždy probíhá v českém jazyce, z oficiálních emailových adres jmeno.prijmeni@re-max.cz
  • makléř vždy nejprve domluví osobní setkání s klientem a prohlídku nemovitosti
  • složení depozita je možné až při podpisu nájemní smlouvy
  • složení depozita je možné až při podpisu nájemní smlouvy

V případech, které byly prozatím zaznamenány, se klienti obrátili na české zastoupení RE/MAX a na případ upozornili. Protože se stejný scénář objevuje i v dalších státech v Evropě, zabývá se vyšetřováním centrála společnosti.

Celý případ je podle zástupců RK předán i Policii České republiky k dalšímu prošetření. Inzerce, která se na realitních serverech objevuje, by měla být po dohodě s provozovateli serveru stažena.


(14. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1099)