Pozor na nevhodné řízení rizik, často zpomaluje inovace
Průzkum Innovation Race Survey ukazuje, že se podniky zaměřují na zmírňování hrozeb na úkor inovací a iniciativ založených na umělé inteligenci.
Společnost Pure Storage vydala ve spolupráci s nezávislou výzkumnou společností Vanson Bourne novou studii o současných trendech a výzvách, které ovlivňují inovace v podnikání. V průzkumu odpovídalo 1 500 ředitelů IT (CIO) a osob s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT na otázku, jak hodnotí současný stav IT ve vztahu k budoucím plánům své společnosti a kde vidí největší příležitosti a výzvy.
Klíčové zjištění zprávy The Innovation Race (Závod v inovacích) zní, že umělá inteligence je pro většinu firem důležitým nástrojem pro zvýšení jejich inovačních schopností a udržení konkurenceschopnosti. Řada ředitelů IT a osob s rozhodovací pravomocí v oblasti IT ovšem tráví mnoho času zmírňováním rizik, což znamená, že jim zbývá menší prostor pro iniciativy zaměřené na inovace.
Hlavní výsledky průzkumu:
- Silná souvislost mezi vyspělostí AI a schopností inovovat
- Plných 93 % respondentů uvádí, že umělá inteligence jim nabízí největší příležitosti k transformaci jejich organizace.
- 80 % respondentů se již nyní obává, že jejich společnost zmešká vlak, pokud dostatečně rychle nevybuduje infrastrukturu podporující AI.
- 41 % dokonce tvrdí, že chtějí v budoucnu zavést strategii „AI-first“, aby trvale zvýšili svůj úspěch na trhu.
- Téměř všichni respondenti (99,7 %) uvedli, že jejich společnost plánuje, připravuje nebo v současné době zavádí AI.
Od umělé inteligence se vedle vytváření inovací očekávají i další přínosy:
- zvýšení efektivity (55 % respondentů)
- vylepšení personalizace zákaznické zkušenosti (47 %)
- vylepšené využívání zákaznických dat při rozhodování (44%)
Zvládání souvisejících hrozeb a rizik
86 % dotazovaných manažerů IT považuje snížení rizikového profilu své organizace za svou nejvyšší prioritu. Mezi rizika vyvolávající největší obavy patří:
- Kybernetické hrozby – 42 %; správa více různorodých systémů – 34 %; rostoucí náklady na cloud – 30 %; rostoucí náklady na energie – 28 %.
- Téměř dvě třetiny (63 %) respondentů by raději věnovaly více času inovacím než rizikům souvisejícím s AI a 58 % uvádí, že úspěch podnikání dnes vyžaduje právě více času na inovace.
- Plných 88 % zaměstnanců s rozhodovací pravomocí tvrdí, že by bylo smysluplnější využít rozpočet, který v současnosti slouží ke snižování kybernetických hrozeb, na podporu inovací v oblasti IT.
Alarmující je, že většina (51 %) týmů IT v podnicích je natolik zaneprázdněna udržováním provozu a řešením aktuálních problémů, že si nenajde čas na inovace, což může vést k výraznému zaostávání těchto firem za konkurencí.
Společnost Pure Storage má pro organizace na zvládnutí těchto problémů následující 4 doporučení:
- Zaměření na inovace je sice důležité, ale vyžaduje najít zdravou rovnováhu s kybernetickou odolností. Pro zmírnění rizik je nezbytný plán fungování před útokem, během něj a po něm, který zajistí minimální prostoje a dopady incidentu na podnikání.
- Chcete-li splnit požadavky na výkon a zároveň snížit spotřebu energie a plochu svého datového centra, proveďte optimalizaci podnikového IT pomocí hybridní infrastruktury, prozkoumejte možnosti modelu provozu na bázi služby/cloudu a investujte do technologií, které snižují celkovou spotřebu energie a fyzický prostor.
- Vyhodnoťte připravenost své organizace na umělou inteligenci: Infrastruktura AI by měla nabízet předvídatelný výkon, snadnou správu, spolehlivost a nižší spotřebu energie a prostoru pomocí kombinace lokální a cloudové infrastruktury.
- Vytvořte robustní plán obnovy s víceúrovňovou odolností, nezměnitelnými a neodstranitelnými snímky a ultrarychlou obnovou dat.
Joao Silva, viceprezident a generální ředitel společnosti Pure Storage pro region EMEA, uvádí: „Mnoho organizací považuje modernizaci za tak složitou, že neví, kde začít. Výsledky naší studie jim však dávají naději. Prakticky všichni chtějí snížit složitost svého podnikového IT, odstranit technologický dluh a snížit čas strávený řešením problémů, aby mohli urychlit inovace, minimalizovat rizika, zvýšit úspěšnost využívání AI a splnit cíle udržitelnosti.“
(11. 9. 2024 | redakce2)