O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na falešné antiviry pro mobilní telefony s OS Android

Pro zařízení s operačním systémem Android je stále nejvýraznější hrozbou reklamní malware z rodiny Hiddad. Takzvaný scareware, kdy útočníci využívají strachu uživatele - a kam patří i falešné antiviry, představoval 3 % z celkového počtu detekcí hrozeb pro mobilní platformu společnosti Google. Vyplývá to z pravidelných statistik bezpečnostní společnosti ESET.

Reklamní malware z rodiny Hiddad je třetí měsíc za sebou nejvážnější kybernetickou hrozbou pro platformu Android. Různé mutace této rodiny se umístily na prvním a třetím místě říjnové statistiky rizik. Nejrizikovější typy Hiddad.HI a Hiddad.XF stojí společně za necelými 7 % detekcí.

Tento malware zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu skrytým způsobem. To v praxi znamená, že uživatel nedokáže určit, která aplikace reklamy spouští. Hiddad se nejčastěji skrývá v aplikacích pro přehrávání a stahování videí.

„Ačkoliv na platformě Android existuje řada sofistikovanějších druhů útoků, tak malware zobrazující nechtěné reklamy představuje majoritní ohrožení. Důvodem je patrně to, že s poměrně malým úsilím je tento škodlivý kód pro útočníky rentabilní. Domníváme se také, že reklamu mnoho uživatelů nevnímá jako nebezpečnou ale spíše jako nutné zlo,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce firmy ESET.

Falešný antivir

Na druhém místě se umístil trojský kůň FakeAV s 3 % detekcí. V tomto případě se škodlivý kód skrývá v aplikacích, které vydávají útočníci za antivir pojmenovaný například „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“. Jedná se o tzv. scareware. Po instalaci a spuštění infikovaná aplikace varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení. Nicméně se jedná o podvod, zařízení je zpravidla v pořádku.

Experti upozorňují, že malware si uživatelé sami stáhnou a nainstalují. Doporučují proto pečlivě vybírat, jaké aplikace si uživatel vybírá. Napovědět mohou recenze uživatelské komunity, počet stažení i oprávnění, která aplikace požaduje.

„V neposlední řadě bych doporučil nainstalovat si do zařízení spolehlivý bezpečnostní program,“ doporučuje Jirkal.


(12. 12. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4962)