O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor na další podvodníky - falešná SMS od banky může přijít i vám

Banky před nimi varují, ale jejich posílání se zřejmě stále vyplatí: Falešná SMS od banky právě přišla i k nám do redakce. Vyhrožuje zablokováním účtu, pokud se ihned nepřihlásíme na podvodnou stránku.

Jako odesílatel zprávy je uvedeno "INFO", přičemž zpráva začíná Ib.Airbank, což má zřejmě vzbudit dojem, že jde o zprávu od internetového bankovnictví (Ib) banky Airbank. Za dvojtečkou již následuje samotný text zprávy, kterým podvodníci chtějí příjemce přimět k akci.

Text podvodné SMS od banky

Za dvojtečkou se můžete dočíst: "Vas bankovni ucet byl zablokovan. prihlaste se zde hned ted https://lb-airbank-bezpecnost.info nebo bude ucet uzavren!" Zpráva je tedy napsána bezchybnou Češtinou, mohli byste jí vytknout snad jen malé písmeno za tečkou za první větou.

Všimněte si, že odkaz nevede na IB-AIRBANK-BEZPECNOST. INFO, ale na LB-AIRBANK-BEZPECNOST. INFO. Vzhledem ke snadné zaměnitelnosti malého L s velkým I si toho ale zřejmě málokdo všimne. Ostatně v tomto případě snad ani nejde o nějaký zásadní poznávací znak podvodu - hlavním problémem zprávy je to, že se tváří, jako by vás banka vyzývala ke kliknutí na odkaz v SMS a poté k přihlášení do internetového bankovnictví.

Banky opakovaně upozorňují, že něco takového nikdy nedělají. Pokud by snad někdy mělo z nějakého důvodu dojít k zablokování účtu, bezpochyby byste se to dozvěděli nějakou "standardnější" cestou.

Co čekat od podvodníků

Na cílové stránce lze očekávat kopii stránek internetového bankovnictví. Po vašem zadání přihlašovacích údajů do falešného internetového bankovnictví může útočník získat přístup k vašemu skutečnému internetovému bankovnictví. Lze předpokládat, že se od vás pokusí vylákat ještě další údaje, především pak kódy z potvrzovacích SMS pro převod peněz.

Přístup na uvedenou adresu jsme otestovali a v tomto okamžiku je nedostupná. Internetový prohlížeč hlásí: Hm… tato stránka je nedostupná. Reakce serveru lb-airbank-bezpecnost.info byla příliš pomalá.

Lze každopádně očekávat, že pokusy o napadení účtů přes internetové bankovnictví se budou opakovat. Je vhodné připomenout, že bezpečnost samotných bankovních systémů je vysoká, nicméně k chybám někdy dochází na straně uživatelů. Zásadní vždy je na podobné podezřelé zprávy nijak nereagovat. V případě pochybností se můžete přihlásit ke svému internetovému bankovnictví standardní cestou - nikdy tedy přes odkaz uvedený v SMS, v e-mailu a podobně.


(6. 2. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6363)