O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pozor: Když nabízíte slevu, čiňte tak v souladu se zákonem!

Počet kontrol inspektorů ČOI zaměřených na prodeje za akční ceny a sezónní slevy byl v roce 2013 nižší než v roce předchozím, ovšem počet zjištěných nedostatků vzrostl o více než 8 %. To prakticky znamená, že ze 100 spotřebitelů, kteří se nechali zlákat nabídkou výhodného nákupu, nejméně 45 z nich nebylo seznámeno s cenou, informováno o výši slevy nebo bylo následně ošizeno při účtování ceny vybraného zboží. Chyb na straně prodejců bylo opravdu hodně. Jak se tedy se slevou prodává správně?


V období od 2. 1. do 31. 12. 2013 bylo podle ČOI v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev provedeno celkem 3 046 kontrol, při nichž bylo ověřeno, zda prodávající dodržují ustanovení zákona o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce.

Kontrolní akce probíhala po celý rok na území České republiky, a to bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží, případně poskytování služeb, včetně obchodování prostřednictvím internetu. V průběhu 3046 kontrol byly zjištěny nedostatky v 1389 případech (tj. 45,6 %).

Za zjištěná porušení zákonů bylo celkem uloženo téměř tisíc pokut v hodnotě přesahující 13 milionů korun. V rámci kontrolní akce byl zakázán prodej 27 945 kusů výrobků, které podle ČOI nesplňovaly podmínky stanovené pro uvedení na trh, za 1,3 mil. korun.

Porušení zákona o ochraně spotřebitele

Na co si při prodeji se slevou dát pozor? Dle četnosti zjištěných nedostatků nejčastěji porušovaly kontrolované subjekty při nabídce a prodeji zboží za akční ceny a v rámci sezónních slev zákon o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.):

  • nesplnění povinnosti prodávajícího informovat spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb zjistili inspektoři v 730 případech (35,5 % všech porušení) – § 12
  • porušení zásad poctivosti při prodeji výrobků a poskytování služeb bylo zjištěno v 446 případech (tj. 21,7 %) – § 3
  • informační povinnosti v zákonem stanoveném rozsahu nedodrželi prodávající v 318 případech – porušení §§ 9, 10 a 11
  • zakázané užití některé z nekalých obchodních praktik bylo při kontrolách zjištěno v celkem 115 případech – § 4, resp. § 5.

Porušením dalších právních předpisů (zejména zákona o ČOI) bylo používání měřitel bez platného úředního ověření.

Sankce

V rámci kontrolní akce zakázali inspektoři prodej 27 945 kusů výrobků, které nesplňovaly požadavky zvláštních právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 1 325 974 Kč. Dále byly vydány zákazy na používání 100 ks úředně neověřených měřidel, a to do doby zjednání nápravy.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo podle ČOI v průběhu roku 2013 kontrolovaným subjektům v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev pravomocně uloženo 987 pokut v celkové výši 13 120 500 Kč. Dalších téměř 400 kontrol nebylo v hodnoceném období ukončeno nebo rozhodnutí o uložené pokutě nenabyla právní moci. Tyto sankce budou vykázány v rámci hodnocení za další období roku 2014.


(4. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(775)