Více než polovina dotazových zadavatelů stavebních zakázek na celém světě zaznamenala v minulém roce alespoň jeden neúspěšný projekt a dvě třetiny zakázek dotazovaných firem se nevešly do plánovaného rozpočtu. Většina zadavatelů vidí příčinu v neuspokojivém výkonu dodavatelů, kterým plně důvěřuje pouze necelá třetina dotazovaných zadavatelů. To vše vyplývá z průzkumu Global Construction Survey 2015 celosvětové sítě poradenských společností KPMG.
Každoročního průzkumu Global Construction Survey pořádaného KPMG se letos zúčastnilo více než 100 top manažerů, převážně ředitelů soukromých i státních firem z celého světa, které jsou zadavateli významných stavebních zakázek.
Dotazovaní zadavatele potvrdili, že více než polovina z nich zaznamenala v minulém roce alespoň jeden neúspěšný projekt, ve veřejném sektoru má obdobnou zkušenost více než 90 procent dotazovaných. Dotazování dále potvrdili, že pouze 25 procent projektů bylo v posledních třech letech dokončeno v dohodnutém termínu a pouze jedna třetina v rámci plánovaného budgetu. Více než 70 procent dotazovaných vidí jako příčinu neúspěchu výkonnost dodavatelů, kterým plně důvěřuje pouze třetina respondentů.
„Obdobně jako v České republice jsme i v zahraničí svědky snahy o zkvalitnění a zefektivnění procesu kontroly a přípravy zakázek na straně zadavatelů a růstu důvěry v jejich interní systémy. Přesto stále více než 44 procent dotazovaných přiznalo nedostatek vlastních odborníků, jako jsou projektoví manažeři, a jen polovina dotazovaných používá relevantní informační systém pro vedení zakázek, což má samozřejmě vliv na jejich přípravu a zadávání,“ komentuje ostatní příčiny neúspěchu Pavel Kliment, Partner odpovědný za služby pro stavebnictví a nemovitosti, KPMG Česká republika.
I přes relativně nízkou důvěru v dodavatele drtivá většina dotazovaných (82 procent) v příštích pěti letech očekává větší prohloubení spolupráce s nimi.
„Jedním z výkladů tohoto očekávání je snaha zadavatelů začlenit dodavatele do celého procesu přípravy zakázky tak, aby bylo možné zefektivnit ceny, termíny i rizika projektů,“ vysvětluje Pavel Kliment.
Více než 70 procent dotazovaných zakázek bylo vybíráno ve zcela otevřených výběrových řízeních a jako klíčové kritérium dominovala finální cena (58 procent) následovaná garantovanou maximální cenou (guaranteed maximum price) se 16 procenty. Situace je podobná i v České republice, výběr dodavatele na základě klíčového kritéria nejnižší ceny potvrzuje i nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC Research.
„Přední představitelé stavebních společností potvrzují, že především při zadávání veřejných zakázek nejsou v současnosti uplatňována multikriteriální hodnocení a veřejní zadavatelé stavebních zakázek hodnotí nabídky především na základě nejnižší nabízené ceny bez zohlednění dalších kritérií. V řadě případu je to ale z obavy, že pokud nevyberou nejlevnější nabídku, budou nařčeni z korupce,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
„I přes stále vysoký podíl finální ceny jako rozhodujícího kritéria při výběrových řízení se zdá, že v zahraničí toto kritérium ztrácí postupně svoji dominantní roli, a to především u největších projektů. Obdobný trend by prospěl i našemu trhu,“ doplňuje Kliment.