Letos v ČR přibylo 953 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 15 %, nicméně přírůstek za poslední kvartál, který činil 288 firem, je nejnižší od roku 2014. Plyne to z údajů společnosti Bisnode, která v černé listině nespolehlivých firem aktuálně registruje 21 042 subjektů, z toho 5 732 nespolehlivých plátců DPH a 15 310 nespolehlivých osob.
„Zdá se, že krize způsobená pandemií koronaviru zpomalila další přírůstky subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Zatímco v 1. kvartálu letošního roku v registru přibylo 665 subjektů, ve 2. kvartálu jich bylo 288, tedy o 57 % méně. Jednalo se vůbec o nejnižší čtvrtletní přírůstek od roku 2014. V letech 2018 a 2019 zpravidla za tři měsíce v registru přibývalo průměrně přes 1 000 subjektů. V následujícím období očekáváme opět návrat k vyšším hodnotám,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Bisnode upozorňuje, že za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.
Ačkoliv nejčastější právní formou pro podnikání v České republice jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), nejvíce nespolehlivých subjektů je mezi společnostmi s ručením omezeným. Jedná se o 16 458 společností s ručením omezeným, které tak představují 78% podíl mezi všemi nespolehlivými subjekty.
Z regionálního pohledu je dlouhodobě nejvíc nespolehlivých plátců a osob v hlavním městě a v okolí velkých metropolí. V Praze má registrované sídlo 11 724, tedy 56 % nespolehlivých subjektů a v Jihomoravském kraji 2 785 firem, což představuje 13% podíl. S výrazným odstupem následuje Středočeských kraj, kde sídlí téměř 7 % nespolehlivých subjektů a Moravskoslezský kraj s 5 %.