O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Povolování bytů se v Praze se takřka zastavilo, povoleny jich byly jen jednotky

Nová bytová výstavba v hlavním městě byla první prázdninový měsíc doslova paralyzovaná. Stavební úřady během července daly zelenou jen osmi novým bytům v bytových domech. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). To je nejhorší červencový výsledek za posledních deset let.

Osm povolených bytů za měsíc je negativní zprávou pro všechny, kteří v Praze hledají vlastní bydlení. Pokud nových bytů nezačne rychleji přibývat, bude se stále ztenčovat množina těch, kteří na nový byt v metropoli dosáhnou. Paralyzovaná výstavba žene ceny vzhůru už několik let v řadě a za této situace se nedá čekat, že ceny začnou klesat. Jak vyplývá z Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který pravidelně zpracováváme, na nový byt v metropoli potřebují lidé už teď více než 14 ročních hrubých platů.

Podle výpočtů na základě čísel ČSÚ by se stejným tempem jako dosud v metropoli za rok povolilo pouze 4.039 nových bytů v bytových domech. Pokud bychom vzali v úvahu červencové tempo, bylo by to jen zoufalých 96 bytů. Praha, kde ceny kvůli nedostatku nové výstavby rok od roku rostou, přitom potřebuje minimálně deset tisíc nových jednotek ročně.

V žádné ze sousedních metropolí není tempo povolování tak pomalé jako v Praze. Dlouhodobě se tu v průměru povolují jen tři byty na tisíc obyvatel. Investoři přitom mají v přípravě 116 tisíc bytů v celkem 752 projektech. To by pokrylo bydlení pro čtvrt milionu lidí. Nová výstavba navíc významně přisypává do státního rozpočtu. Za každý průměrný nový byt v Praze stát dostane na daních zhruba milion korun. V době, kdy je potřeba nastartovat ekonomiku, má rychlejší povolování o to větší význam.

Stavební zákon vše nespasí, přináší ale významný posun

Dobrou zprávou, která by mohla zvrátit negativní trend poslední doby, je, že v průběhu léta vláda schválila nový stavební zákon. Ten slibuje zrychlení povolování, zjednodušení byrokracie, digitalizaci a dodržování lhůt ze strany státu - oproti současnému stavu jednoznačný posun vpřed. Zároveň ale došlo přijetím určitých kompromisů k deformaci původního progresivního návrhu. Stále proto doufáme, že se při schvalování v parlamentu a senátu ještě naskytne možnost vrátit se k původnímu záměru, který počítá například s variantou státních stavebních úřadů.

Velké problémy by také způsobilo, pokud by metropole měla přijít o Pražské stavební předpisy. Možnost vlastního systému územního plánování a stavebních předpisů by měla mít i další krajská města. Ta spolu s Prahou plní nadlokální funkce pro širší území a táhnou ekonomiku celé země.

Ondřej Šťastný, hlavní analytik CENTRAL GROUP a.s.


(25. 9. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5559)