O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Povinná úprava zakladatelských listin firmy: Řada firem ji odkládá

Přestože k poslednímu červnu 2014 měly všechny firmy změnit své zakladatelské listiny tak, aby byly v souladu s novou legislativou, mnohé tak dosud neučinily. Ještě před koncem roku 2014 neměla, podle Asociace podnikatel a manažerů, upravené své listiny zhruba čtvrtina tuzemských společností. A podle zjištění odborného portálu pravnigramotnost.cz tak řada firem neučinila dodnes.

„Ano, dodnes se nám ozývají zástupci firem, které žádají úpravu firemních dokumentů, aby nebyly v rozporu se zákonem.“ Potvrzuje tuto skutečnost tisková mluvčí portálu pravnigramotnost.cz Kateřina Procházková a dodává, že nejčastějšími současnými klienty žádajícími o změnu jsou obvykle společnosti s ručením omezeným, které mají jednoho majitele i jednatele v téže osobě.

Nejrychleji a nejkomplexněji zareagovaly velké akciové společnosti a družstva, ty vesměs stihly termín do konce června 2014, nebo těsně po uplynutí této lhůty. Obvykle je limitoval především absolutní nedostatek volných termínů u notářů, protože změna jejich stanov musela být stvrzena notářským zápisem.

Hlavně velké společnosti se pak přiklonily k podřízení se zákonu o obchodních korporacích – takzvanému opt-in, který je podle právních zástupců pro všechny firmy nejtransparentnější možností, jak předejít případným problémům v budoucnu.

Společnosti s ručením omezeným obvykle chtějí nejlevnější variantu

„Většina společností s ručením omezeným se naopak přiklání k co možná nejjednoduššímu a nejlevnějšímu řešení. Žádají ve svých zakladatelských listinách upravit jen to nejnutnější tak, aby dokumenty neodporovaly současné právní legislativě, zároveň však nechtějí s jejich úpravou ztrácet žádný čas a už vůbec ne peníze,“ shrnuje situaci Procházková.

Volí proto tu nejlevnější možnou variantu, kdy není potřeba změnu zakladatelských dokumentů stvrdit notářským zápisem a co víc, dokonce není třeba ani pořizovat dvoutisícový kolek. Na druhou stranu si je prý většina majitelů vědoma toho, že se bez právní pomoci jednoduše neobejde, proto přenechávají vlastní úpravu listin zkušeným advokátům a nezatěžují se administrativou související s těmito povinnostmi.

Většina jednatelů hovoří naprosto unisono „Udělejte to co nejlevněji a nejjednodušeji. Hlavně, ať je všechno v pořádku, neplatím žádnou pokutu a ať se o nic nemusím starat. S nějakým opt-in si nelamte hlavu, to nepotřebuji. A až to bude hotové, tak mi dejte vědět.“ Objednají si prý obvykle služby na klíč a uhrazením faktury je pro ně celá záležitost vyřešená.

Rejstříkové soudy jsou zavalené

Nejen v souvislosti s výše zmiňovanými změnami jsou podle odborníků zatím rejstříkové soudy doslova zavaleny prací. Hlásí, že jejich agenda vzrostla v posledním roce a čtvrt až na pětinásobek oproti normálu, a tudíž vesměs ani nestíhají provádět potřebné kontroly, kterými by zjistily, zda mají firmy svoji agendu v pořádku.

„Nicméně se na to rozhodně nedá spoléhat, zdaleka se to totiž netýká všech rejstříkových soudů v republice. Podle informací od našich advokátů se na ně už začínají obracet první klienti, kteří obdrželi písemné výzvy k tomu, aby do soudem stanoveného termínu sjednali nápravu a své zakladatelské listiny urychleně upravili.“ Upozorňuje Procházková.


(31. 3. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1762)