O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Poraďte si se stresem - a zbavte se nervozity, ale třeba i bolavých zad

Rychle vybouchnete i při malém podnětu podřízených? Bolí vás záda? Těžko usínáte? I jedno „ano“ znamená, že stres je vaše aktuální téma. Kdekdo dnes tvrdí, že je „ve stresu“. Pojem omílají mnozí manažeři, ředitelé firem nevyjímaje – ale přesto se stresem moc pracovat neumíme. Přitom důsledky stresu mohou být velmi, velmi nepříjemné - od nervozity a bolestí zad třeba až po syndrom vyhoření. Co tedy s ním?

PaedDr. Olga Medlíková
PaedDr. Olga Medlíková
Eustres (řecké „eu“ - zdravý, normální, podnětný) znamená nabuzení k výkonu – pomocí něho zvládáme konkurz, zkoušku nebo rozhovor o zvýšení platu. Souvisí tedy s aktuální situací, která trvá jenom určitý čas, organismus se s jejími důsledky snadno vyrovná.

Dysstres (řecké „dys“ - porušený, podrážděný, špatný) znamená zátěž pro organismus – díky němu se rozběhnou např. opakované migrény, vracející se záněty, vzniknou žaludeční vředy. Váže se na stavy dlouhodobé nebo trvalé, stres se stává chronickým. Příznaky uvedené na začátku souvisí s dlouhodobým stresem. Jsou to informace organismu, že je někde chyba, že je třeba změny.

Burn out syndrom neboli vyhoření

Vyhoření je důsledek dlouhotrvajícího stresu. Může se vyskytnout ve firmách, stejně jako u jednotlivců. Lze ho definovat jako ztrátu zájmu, energie, chuti něco dělat nebo měnit. Jako posun v hodnotách. Co pomáhá řešit syndrom vyhoření? Obecně – hlavně změna. Změna režimu práce, odchod z businessu do neziskového sektoru nebo naopak, začátek samostatné práce, osobní rozvojové programy, rotace, stáž v zahraničí, přestěhování se, práce s výzvou, nový tým…

A také všechny následující skutečnosti:

  1. zajímavá, náročná, ale zvládnutelná práce
  2. social support – síť pozitivních známostí - kontakt, lidská účast, podpora
  3. vědomí vlastní ceny
  4. dostatek informací
  5. důvěra okolí a dobrá zpětná vazba

Trvám na tom, že je třeba trénovat a posilovat tzv. stresovou stabilitu. Tělo silně reaguje nejen na infekce a jejich původce - bakterie a viry - ale i na pocity, zejména pak na strach, zlost či radost. Stresová stabilita přímo souvisí s naším vnitřním vyladěním a životním postojem. Míru svého stresu máme tedy do značné míry ve vlastních rukou. Stres je vysoce subjektivní faktor. Co pro jednoho člověka je už stresující, může druhý vyhodnotit jako zábavu. Někdy nám jsou lidé a události výzvou, jindy nás sklátí.

Jak na problémy popsané v úvodu

Zde je několik tipů, jak zvládnout problémy popsané v úvodu:

  • Když si během rozhovoru s druhou osobou budete psát poznámky, daleko méně vám hrozí, že vybouchnete a začnete křičet (do poznámek se dá psát i to, kam má zmíněná osoba jít… a nemusí se to vůbec dozvědět).
  • Bolavá záda potřebují – hořčík pro výživu svalů, důsledně tlačit ramena od uší dolů, když bolí oblast krční páteře, posilovat břišní svalstvo, jestliže bolí oblast hrudní páteře a prohřívat křížovou kost, pokud bolí oblast bederní páteře.
  • Křeče a tiky svalstva zmírní, nebo dokonce odstraní kombinace vápníku, hořčíku a vitamínu B.
  • Obtížné usínání ulehčí prohřátí – žaludku, křížové kosti a nohou.
  • A jestli vás pálí žáha a nechcete používat léky, rozkousejte a spolkněte 3 lžíce máku a bude líp.

Několik cvikových „hasičů“ na závěr

Proti stresu pomáhá hlavně pohyb. Malé „kancelářské“ cvičení, pokud se vám nechce trápit tělo v posilovně: Stoupněte si za židli, těsně za zádovou opěrku. Stoj spatný, spojíte k sobě chodidla, kotníky, kolena, stehna, prsty nohou rozprostřete doširoka. Poté se předkloňte přes zádovou opěrku židle a pokuste se dosáhnout prsty rukou co nejblíže k podlaze. Vytahujete se z pasu, hlava volně visí. Dýcháte uvolněně a hluboce. Po chvíli se pokuste ještě trochu více přiblížit prsty rukou k podlaze. Poté se pomalu vzpřimujete, pohyb jde opět z pasu. Zvedáte se kulatě, obratel po obratli. Když jste zcela vzpřímeni, s nádechem vzpažíte a opět z pasu co nejvíce vytáhnete ruce vzhůru. Pohled míří za prsty rukou. S výdechem spustíte ruce do pozice modlitby. Cvičení opakujete 6x.

Tak o sebe pečujte, protože největší vliv na míru stresu máme my sami.

Autorkou článku je PaedDr. Olga Medlíková, lektorka pro business, neziskové organizace a státní správu. Specializuje se na trénink mluvčích, argumentaci, rétoriku a lektorské dovednosti.


(10. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Stres
Já už jsem se taky dokázal zbavit stresu, ale trvalo mi to docela dlouho. Zkoušel jsem různé způsoby a nic nepomáhalo, až když jsem si objednal Krupa kratom z https://www.adamkrupa.cz/ , tak se mi zač...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1459)