O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pomalý počítač - co s ním? Pokud je firemní, tak nahradit za nový...

Čekání u počítače, pomalý náběh programů a malý výdrž baterií představují tři největší stresory pro české podnikové uživatele. Na vině je podle společnosti Intel pomalá obměna firemních technologií - čtyři z deseti stolních počítačů v českých firmách přesluhují. Starší PC je dle odborníků Intelu výrazně poruchovější a je lepší ho vyměnit než opravovat: Průměrná délka opravy ve třetině českých firem překročí dva dny.

Čekání u počítače vadí 70,9 % uživatelům počítačů ve firmách v České republice. V pořadí dále následují pomalý start a náběh programů, který irituje 59,5 % uživatelů, a pro 55,7 % uživatelů je to malá výdrž u baterií notebooků. Na Slovensku frustruje pomalý počítač stejnou měrou jako pomalý start některých programů (64,3 %). Výsledky průzkumu realizovaného v 252 firmách v České republice a na Slovensku v únoru 2016[1] představila společnost Intel na konferenci organizované u příležitosti uvedení šesté generace procesorů Intel Core vPro pro podnikové využití.

Všechny tři situace, které firemní uživatele vyvádějí pravidelně z konceptu, mají společného jmenovatele - na vině je dle Intelu stáří firemních technologií a jejich nedostatečná obměna. Čtyři z deseti (40,7 %) stolních počítačů v českých firmách přesluhují: Jsou starší čtyři roky a více, což má negativní dopad na jejich výkon, spolehlivost a spotřebu.

V praxi se stáří počítače projevuje tím, že nestačí nárokům nových aplikací, programy dlouho nabíhají a jeho uživatel zařízení vnímá jako pomalé. „Lidé skutečně zažívají frustraci, když jim jejich chytrá zařízení dokonale nezapadají do jejich životů – ať už jde o čekání, absenci internetového připojení, zapomenuté heslo, chybějící adaptér nebo nedostatečná výdrž baterie. Ne, že bychom se zlobili přímo na počítače, spíše nás frustruje, když nám něco brání v našem snažení a aktivitách. Tohle platí stejně u úkolů spojených s produktivitou a prací, jako v domácnosti a společenském životě,“ jak Genevieve Bellová, kulturní antropoložka ze společnosti Intel, uvedla pro Intel blog.

„Počet velkých a středních firem, které čelí nespokojenosti firemních uživatelů s pomalostí informačních technologií, koresponduje s nevhodně nastaveným, případně zcela chybějícím cyklem obměny stolních počítačů a notebooků. To je případ více než 76 % českých firem, podíl slovenských firem v tomto hledisku dokonce překračuje 82 %,“ říká Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel pro Českou a Slovenskou republiku. Podobně intuitivní přístup ve firmách převládá i v oblasti serverů, kde nevhodnou délku obměny cyklu čtyři roky a delší, případně jeho absenci vykazuje téměř devadesát procent českých respondentů průzkumu (u slovenských pak 84 %).

Někteří ředitelé IT mají tendenci odůvodňovat existenci přestárlých počítačů ve firmě slovy: „Vždyť jsou stále funkční.“ Ve skutečnosti jsou ale staré počítače mnohem náročnější z hlediska času i peněz - kromě větší spotřeby, delší doby odezvy, menší bezpečnosti či ztížené možnosti pracovat současně s více programy jsou také výrazně poruchovější. Podle globálního průzkumu společnosti Techaisle pro Intel je často levnější stará PC nahradit než je opravovat. Oprava PC čtyři a více roky starého firmy v průměru firmu stojí 42 (člověko)hodin, u zařízení mladších než čtyři roky je to jen 21 hodin.

Z hlediska České republiky 66 % firem (v SR 84 %) v průzkumu společnosti Intel vykázalo, že průměrná oprava počítače u nich proběhne ještě během toho samého dne, kdy k ní dojde. Naproti tomu v 34 % firem stráví zaměstnanec průměrně déle než dva dny, než se k němu počítač vrátí opravený zpátky. Pokud nebudeme kalkulovat čas technika strávený při samotné opravě a další náklady s ní spojené, firma jen kvůli ztrátě produktivity zaměstnance vyčíslené jeho průměrnou hrubou mzdou přijde o 2 470 Kč.

Největším motivátorem k nákupu nových počítačů či notebooků je pro 78 % českých (a dokonce 86 % slovenských) CIOs právě větší rychlost počítače. Následují delší výdrž na baterii (68 %) a dobře zabezpečený počítač (66,7 %).


(8. 4. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2413)