Nejnovější průzkum společnosti Grafton Recruitment ukázal, že polovina českých zaměstnanců si bere v kuse pouze jeden týden dovolené. Pro kvalitní odpočinek přitom psychologové doporučují alespoň jednou za rok dvoutýdenní, v ideálním případě dokonce třítýdenní dovolenou. Z výsledků průzkumu rovněž vyplývá, že více než polovina zaměstnanců zůstává během své dovolené v kontaktu s prací. To vše přispívá k již tak vysoké úrovni stresu mezi zaměstnanci a zvyšuje i nebezpečí syndromu vyhoření.
Průzkum, do kterého se zapojilo 350 českých zaměstnanců, ukazuje, že nejvíce Čechů (49,5 %) si obvykle bere pouze jeden týden dovolené v kuse. Dva týdny volna si vybírá 46 % respondentů, a méně než 5 % jezdí na třítýdenní dovolenou. „Nejvíce Čechů, plných 80 %, si svou dovolenou plánuje během letních prázdnin. Přes 80 % z nich se snaží alespoň část dovolené strávit v zahraničí, destinace v Česku pak navštíví 60 % respondentů a 36 % nejraději relaxuje doma nebo volno využívá k návštěvám rodiny a přátel.
Navzdory rostoucím cenám se Češi snaží neomezovat své dovolenkové plány, avšak hledají možnosti, jak ušetřit, například výběrem cenově dostupnějších destinací nebo zkrácením délky pobytu. Své nároky takto kvůli finančním tlakům upravila letos více než polovina respondentů,“ komentuje výsledky průzkumu Jitka Kouba, marketingová ředitelka Grafton Recruitment, s tím, že většina respondentů uvedla, že na dovolené utratí na osobu částku v rozmezí 10–20 tisíc korun (54 %), 30–50 tisíc je ochotná zaplatit necelá čtvrtina dotazovaných a do 10 tisíc se vejde 16,5 % Čechů.
Průzkum také ukázal, že více než polovina lidí zůstává během dovolené v kontaktu s prací, ať už prostřednictvím e-mailů nebo telefonování. Psychologové však doporučují plné odpojení, protože zachování pracovního kontaktu během dovolené může bránit zaměstnancům v dosažení skutečné regenerace, což může dále zvyšovat úroveň stresu i rizika syndromu vyhoření. Zaměstnavatelé se sice snaží psychickou pohodu svých lidí podpořit nejrůznějšími wellbeing programy či volnem navíc, mělo by však jít spíš o doplněk, ne náhradu plnohodnotné a dostatečně dlouhé dovolené.
Až 10 různých benefitů spojených s volnem mohou například čerpat zaměstnanci v oboru IT a podnikových služeb. Dle dat oborové asociace ABSL vyplývá, že některé z nich poskytuje zaměstnancům plných 77 % firem. Zaměstnanci tak mohou čerpat například dny zdravotního volna (Sick days), dny určené na vyřízení potřebných návštěv úřadů či věrnostní dny, které odměňují dlouhodobou loajalitu zaměstnanců. Běžné jsou i tzv. Happy days, které umožňují zaměstnancům využít až tři dny ročně na oslavy a speciální události, nebo Recharge days určené k dobití baterek po dokončení nějakého náročného projektu.
I přesto, že nejtypičtější délka volna vybraného v kuse je v ČR jeden týden, Češi od svých zaměstnavatelů chtějí více dovolené, než je zakotveno v zákoníku práce. Dovolená pět a více týdnů ročně se stala dokonce jedním z nejžádanějších benefitů mezi českými zaměstnanci, dle jarního průzkumu benefitů Grafton Recruitment o něj má zájem dokonce 95 % zaměstnanců. „Dobrou zprávou je, že 60 % zaměstnanců již tuto možnost ve svém zaměstnání má, a to jak v kancelářských oborech, tak například i ve výrobě a mezi modrými límečky,“ říká na závěr Kouba.