Celkem 71 % lidí si myslí, že na současnou krizi nebylo připraveno dostatečně a zhruba polovina předpokládá, že se kvůli pandemické situaci dostane do finančních potíží. Rezervy na více než 2 měsíce má jen 21 % oslovených Čechů, celých 35 % přitom nemá finanční rezervu žádnou. To jsou data, která ze svého bleskového dotazníku získala fintech společnost Twisto. Průzkum proběhl koncem března a zúčastnilo se ho 251 respondentů všech příjmových skupin. Podívejme se na detaily.
„35 % lidí nemá rezervy žádné, 27 % s nimi zvládne vyžít jeden měsíc a 14 % dva měsíce. Naši spoluobčané bohužel nemají peníze bokem - a drtivých 92 % si myslí, že by měli více šetřit a vytvářet si zásoby,” přibližuje výsledky průzkumu CEO fintechu Michal Šmída. Jen 7 % dotázaných prý změny na svých příjmech nepocítí.
Průzkum zároveň odhalil, že se zákazníci příliš nehrnou do virtuálních nákupů, a to navzdory plošnému uzavření prodejen. „79 % respondentů uvedlo, že nezačali nakupovat více online. Myslíme si, že je to tím, že je v této situaci potřeba šetřit obecně,” míní Šmída. Když už Češi na internet pro nákup vyrazí, oproti dřívějšku shánějí častěji potraviny, drogerii a elektroniku.
Situace v e-shopech je zjevně velmi různorodá, jak ostatně ukazují i diskuse na sociálních sítích a jinde na internetu. Některé e-shopy mají velký problém zvládat zvýšenou poptávku a zboží přichází klientům s velkým zpožděním. Jiné naopak pocítily velký úbytek klientů. Lze předpokládat, že situace se bude ještě poměrně bouřlivě vyvíjet.