O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pokročilé znalosti cizích jazyků má jen čtvrtina Čechů

Pouze 26 % Čechů se může pochlubit pokročilou znalostí cizích jazyků, vyplývá to z průzkumu, který realizovala personální agentura Grafton Recruitment ve spolupráci se společností Nolama na základě výsledků jazykových testů 13252 Čechů.

Průzkum ukázal, že jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládá ho celkem 79 % testovaných kandidátů. S obrovským odstupem následuje jazyk německý, jehož znalost prokázalo pouhých 8 % uchazečů. Francouzština je se 7 % na třetím místě.

Úroveň znalosti je však stále ve velkém rozporu s tím, co požadují zaměstnavatelé. Jen 26 % testovaných respondentů totiž prokázalo znalost jazyka na úrovni nejvyšší, tedy C1 či C2, střední úroveň jazyka (B1/B2) pak ovládalo 61 % testovaných. Z analýzy více než 45 000 nabízených pracovních pozic ale vyplynulo, že úroveň C1/C2 byla vyžadována pro 44 % z nich. Zajímavé přitom je, že průměrná nabízená mzda pro zaměstnance s úrovní znalosti jazyka C2 (nejvyšší, plynulá úroveň) se obvykle pohybuje níž, že v případě zaměstnance se znalostí jazyka C1 (pokročilá úroveň), a to i o 11 000 Kč.

Pro 72 % pracovních pozic vyžadovali v uplynulém roce zaměstnavatelé znalost angličtiny a pro 5 % němčinu. Zaměstnavatelé hledají i kandidáty se znalostí francouzštiny, polštiny, holandštiny, italštiny, švédštiny, španělštiny, slovenštiny či ruštiny. Výjimkou nejsou ani požadavky na znalost méně obvyklých jazyků, jako je například arabština, albánština, hebrejština či čínština.

„Znalost anglického jazyka na plynulé úrovni je v současné době považována mnoha zaměstnavateli již za samozřejmost. Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá evropskému referenčnímu rámci úrovni B2,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment, a dodává: „Aktuálně pociťuje čím dál tím větší nedostatek německy mluvících kandidátů, které hledají firmy z mnoha průmyslových sektorů. Lepší finanční ohodnocení na těchto postech by mohlo být dobrou motivací pro studium němčiny.“

Dle údajů Grafton Recruitment představovaly dvojjazyčné pozice takřka 40 % všech nabízených pozic za uplynulý rok. Tyto požadavky mají zejména o společnosti z oblasti sdílených podnikových služeb, obchodu a marketingu, lidských zdrojů a IT a telekomunikací.


(26. 4. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3160)