O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pojistky nově: Odškodné až 20 milionů Kč

Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014, přináší výrazné změny mimo jiné i do oblasti pojištění. Pojišťovny prý kvůli novým pravidlům ročně vyplatí poškozeným stovky milionů korun navíc. Vyplývá to alespoň z odhadů společnosti ePojisteni.cz. Kde leží příčiny tohoto skoku?

"Nový občanský zákoník je pro oblast pojišťovnictví revoluční. Výrazně totiž posiluje práva klientů na úkor pojišťoven. Dá se říci, že všichni pojištěnci budou mít nyní mnohem výhodnější pozici, než tomu bylo v minulosti," uvádí David Holý ze společnosti ePojisteni.cz. "Z našich odhadů vyplývá, že české pojišťovny kvůli novým pravidlům ročně vyplatí svým klientům až stovky milionů korun navíc," dodává Holý.

Jednou z novinek je podle ePojisteni.cz možnost kdykoliv od pojistné smlouvy odstoupit a získat zaplacené pojistné zpět. "Představme si, že pojistník si sjedná pojištění. Po nějakém čase zjistí, že pojištění neodpovídá jeho potřebám a pojistitel ho na to neupozornil. Oznámí, že mu pojištění nevyhovuje a že od smlouvy odstupuje. Na základě toho bude muset pojistitel vrátit pojistné," vysvětluje Holý.

Pojištění duševní újmy

Pojistnou událostí, která zakládá nárok na odškodnění, je nově i pouhá přítomnost u dopravní nehody. "Pokud například půjdete po přechodu a chodce vedle vás srazí auto, můžete nárokovat psychický šok či duševní újmu a požadovat po pojišťovně patřičné odškodnění," přibližuje Holý.

I za banální nehody je podle Holého nově možno získat vysoké odškodné. "V případě, že klient například při autonehodě utrpí lehké zranění, vznikne klasická pojistná událost. Může se ale stát, že třeba o patnáct let později bude tentýž klient mít zdravotní problém a bude přesvědčen, že souvisí s dávnou autonehodou. Na základě lékařského potvrzení pak bude moci od pojišťovny požadovat další náhradu škody," popisuje.

Odškodnění trvalých následků

Patrně nejvýraznější změnou v této oblasti je odškodnění trvalých následků. Tvůrci zákoníku nově stanovili hranici za "totální vyřazení ze společnosti" na 10 milionů korun. K ní se můžou ještě přičítat procenta označovaná jako "ztráta potenciálu". Ve výjimečných případech tak prý odškodné může stoupnout až na 20 milionů korun.

Na novou situaci reagují pojišťovny zatím pomalu, pojistné zvyšují zejména v případě povinného a havarijního ručení. "Ve výsledku lze říci, že pojištění nikdy nebylo pro pojištěnce tak výhodné jako nyní," uzavírá Holý. Lze ale nepochybně očekávat zvýšení cen pojistného.


(11. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(551)