O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Pojištění domácnosti: Jak je to s nájemníky? Nepodceňte to!

Lidé v pronájmu si domácnost často vůbec nepojišťují. Vyplývá to z výsledků testu Barometr pojištění, který koncem loňského roku spustila ČSOB v rámci konceptu bankopojištění. Domácnost si ze 70 % nepojistí muži, pojištění také většinou zanedbávají lidé mladší čtyřiceti let (78 %). Důvody, proč lidé pojistku nemají, nebo se domnívají, že ji nepotřebují, se různí.

Barometr pojištění je test, který má upozorňovat na rizika spojená s podceňováním nepříjemných životních událostí. Umožní lidem zjistit, kolik toho ví o pojištění a jaká rizika na ně číhají. Součástí jsou varovná videa. Poslední z nich ukazuje, jak rychle se zloději dostanou do bytu.

„Ze statistik Barometru pojištění lze vysledovat, že 41 % lidí svou domácnost vůbec nemá pojištěnou. Většina z nich (62 %) přitom bydlí v pronajatém bytě nebo domě,“ uvádí Marek Ditz, člen představenstva a vrchní ředitel Specializovaného bankovnictví a pojištění ČSOB.

Lidé si dle odborníků z ČSOB často rizika spojená s domácností neuvědomují, občas je ale také podceňují. To se však podle nich nemusí vždy vyplatit. „Policie ČR zaznamenala v loňském roce na sedm tisíc vloupání do domácností, do tří tisíc vyrazili hasiči likvidovat požár, nepočítaně je pak prasklých vodovodních trubek nebo poškozené elektroniky vinou blesku. Zlodějům či vytopeným sousedům je pak jedno, zda bydlíte ve svém nebo platíte nájem,“ upozorňuje Michal Herzig, ředitel pro Bankopojištění v ČSOB a dodává: „Volitelnou součástí pojištění domácnosti je navíc často také pojištění odpovědnosti, které se právě lidem žijícím v pronájmu vyplatí. Pokud totiž vlastní vinou poškodíte vybavení bytu, které není vaše, pojištění domácnosti se na tyto případy nevztahuje. Za tímto účelem funguje právě pojištění odpovědnosti.“

Domácnost si ze 70 % nepojistí muži, pojištění také většinou zanedbávají lidé mladší čtyřiceti let (78 %). Důvody, proč lidé pojistku nemají, nebo se domnívají, že ji nepotřebují, se různí. V případě podnájemníků může při rozhodování o pojistce hrát roli nedostatečná informovanost a občas i pletení pojmů: „Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dvě rozdílné věci. Zatímco pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové, pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení,“ vysvětluje Michal Herzig. Z dat ČSOB Pojišťovny je však prý vidět, že si lidé začínají nutnost pojištění domácnosti pomalu ale jistě uvědomovat. V roce 2015 bylo uzavřeno 10 100 pojistek domácnosti s průměrnou pojistnou částkou 445 000 Kč. V porovnání s rokem 2014 se jejich počet zvýšil o 22 %.

ČSOB uvádí, že jen loni na jejích pobočkách klienti uzavřeli na 20 500 smluv životního pojištění v celkovém objemu 3,8 mld. Kč (je zde započítáno běžně placené i jednorázově placené pojistné) a téměř 52 500 smluv pojištění neživotního za bezmála 126 mil. Kč.


(11. 5. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2461)