O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pojištění a pojišťovny: Jak jsme na tom v ČR

Pojišťovny vyberou každoročně na předepsaném pojistném od každého Čecha v průměru zhruba 11 tisíc korun a 8 tisíc korun mu vyplatí na pojistném plnění. Na každého obyvatele ČR pak připadají 2,5 pojistky, které ale lidé málo aktualizují. Nejvíc peněz vynakládáme na životní pojištění, havarijní pojištění má jen každý pátý řidič.

Nejvíc peněz vynakládáme za životní pojištění. Stále je u nás ale relativně početná skupina obyvatel, která životním pojištěním nedisponuje. Nedávný průzkum finanční skupiny AXA odhalil, že životní pojistkou nedisponuje hned 43 % Čechů.

Nedostatečná aktualizace smluv

Odborníci často upozorňují, že čeští pojistitelé věnují nedostatečnou péči aktualizaci smluv. Jen polovina pojistitelů si je vědoma toho, že po čase musí smlouva projít úpravou, aby v případě škodné události zaručila odpovídající kompenzaci. U majetkových pojistek dochází mnohdy k podpojištění, kdy je pojištění nastaveno na nižší částku, než je skutečná hodnota majetku. To se prý týká zejména nemovitostí. U pojištění vozidel naopak dochází k přepojištění, neboli přecenění hodnoty automobilu. Jeho cena totiž každým rokem výrazně klesá, proto odborníci doporučují pojistku jednou ročně aktualizovat.

S pojištěním automobilů je v České republice spojen ještě jeden trend. Tím je nízká ochota řidičů pořizovat si k povinnému ručení vozidla i havarijní pojištění. V případě povinného ručení však nemohou řidiči počítat s náhradou škody, pokud dojde k poškození vozidla jejich vlastní vinou, postihne je živelná pohroma nebo se stanou obětí krádeže. „Havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné, u nás využívá jen každý pátý řidič,” říká Michal Hardyn ze srovnávače finančních produktů TopSrovnani.cz.

Stále málo pojištění na internetu

Pojistné smlouvy jsou Češi stále zvyklí uzavírat zejména přímo na pobočkách pojišťoven nebo prostřednictvím finančních poradců. Podíl smluv uzavřených po internetu roste, ale oproti nejvyspělejším zemím stále zaostává.

„Přes internet se pojišťujeme zejména v případě povinného ručení a cestovního pojištění, kde je takto uzavřena téměř každá třetí pojistka,” poukazuje Hardyn. Mnohem větší popularitě se podle něj online pojištění těší například v Anglii, kde internetové portály běžně nabízejí i možnost sjednat si pojištění domácnosti, domácích miláčků nebo životní pojištění.

Kuriózní pojistné produkty

A jaké zajímavé pojistky lze uzavřít? Třeba tyto:

Pojištění hřbitovní stavby: Pojistkou můžeme zabezpečit i místo posledního odpočinku. Toto pojištění obvykle pokrývá následky vandalismu a některé pojišťovny slibují i náhradu škod způsobených přírodními živly.

Golfové pojištění: Pojistky vztahující se ke sportu, s nímž jsou obvykle spojeny nemalé náklady, slibují klientům různě vysokou náhradu v případě odcizení, poškození nebo potřeby vypůjčení náhradního vybavení. Kompenzovány mohou být i předem zaplacené účastnické poplatky, pokud se pojistník nemůže zúčastnit turnaje. Golfová pojistka také pokrývá uhrazení nákladů spojených se zraněním sebe i ostatních a jako bonus nabízí i zaplacení útraty za oslavu po Hole in one.

Pojištění teroristického útoku: V reakci na tragické události v zemích zmítaných ozbrojenými konflikty a akcemi radikálních skupin proti civilnímu obyvatelstvu na sebe nenechalo dlouho čekat ani pojištění proti teroristickému útoku. To ocenili především zaměstnavatelé, kteří své zaměstnance do rizikových oblastí posílají a pravděpodobnost, že by za ně museli v případě únosu platit výkupné, není malá. Některé pojišťovny tento druh pojištění nabízejí jako součást cestovního pojištění.

Pojištění vícečetného porodu: Vícečetné porody jsou vždy spojeny s vyššími náklady, s nimiž mohou pojištěným rodičům pomoci pojišťovny. Jedná se především o jednorázovou finanční injekci v řádech desetitisíců do rodinného rozpočtu k pořízení potřebné výbavy pro péči o novorozeňata.

Pojištění proti špatnému počasí na dovolené: Větru ani dešti se sice nedá poručit, ale dá se proti nim pojistit. Například prostřednictvím cestovní agentury Invia ve spolupráci s pojišťovnou AXA. Pojistník má v takovém případě nárok na náhradu zkažené dovolené, pokud je méně než polovina dní dovolené slunečných. Sjednání služby je omezeno na cestu do zemí, kde svítí sluníčko téměř permanentně a pouze během letních měsíců.

Ještě kurióznější pojistky nalezneme v nabídce zahraničních pojišťoven. Ty nabízejí například ochranu před zrušením svatby na poslední chvíli nebo nevěrou. Jedna floridská instituce dokonce pojišťuje proti únosu marťany.


(18. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(843)