O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Podvodné SMS a další podvody na inzertních serverech vás mohou připravit o peníze

Obzvláště prodejci na inzertních serverech, jako je třeba Bazos.cz, by se měli mít v posledních dnech hodně na pozoru. Hrozí na první pohled nenápadný podvod, na který se snadno chytíte - a právě tím je geniální. Můžete přijít o spoustu peněz.

Ať už na Bazoši či jiném inzertním serveru (ohrožení platí pro všechny, tedy například i pro weby, jako jsou Annonce, Sbazar, Avizo nebo třeba Hyperinzerce, nicméně zdá se, že nejvíce se diskutuje právě o Bazoši) nabízíte věci k prodeji nebo nakupujete, ať už jste příležitostný prodejce nebo se prodejem živíte a inzertní servery jsou jedním z vašich prodejních kanálů, mějte se na pozoru.

Podvody na inzertních serverech nejsou ničím novým, poměrně běžné je třeba vylákání peněz - ať už plné částky nebo jen zálohy - a nezaslání zboží nebo naopak nezaplacení za přijatou zásilku. Na diskusních fórech se lze setkat například i s diskusemi o SMS či WhatsApp zprávami zasílanými prodávajícími, kteří jimi požadují vyplnění údajů o platební kartě do formuláře na zaslaném odkazu - což samozřejmě nikdo jen trochu poučený neudělá, protože zadávat informace o své platební kartě do neznámého zdroje na internetu může jen člověk, řekněme, s velkým sklonem k riziku.

Ale objevila se nám tu jedna novinka, která působí velmi nenápadně, takže na ni lze naletět daleko snáze...

Nová podvodná SMS za všechny peníze

Vypadá to jako běžná SMS komunikace. Zájemce pošle prodávajícímu první zprávu, ve které píše, že má zájem o jím prodávané zboží. Prodávající odepíše, kupující též a tak dále. Když je vše dohodnuto, kupující se na chvíli odmlčí a pak prodávajícího informuje, že právě zaplatil a ať si prodávající částku vyzvedne kliknutím na odkaz v SMS. Háček je v tom, že odkaz podle všeho vede na instalaci škodlivého kódu do mobilu.

Škodlivý kód přitom může v mobilu napáchat leccos. Třeba odeslat autorizační SMS z vašeho internetového bankovnictví někomu, kdo zadá příkaz k převodu vašich peněz na připravený účet. Nebo vás připravit o vaše kryptoměny, jako je třeba Bitcoin. Je přitom velmi snadné přehlédnout varovné signály a škodlivý kód nainstalovat i s potvrzením příslušných práv.

Lze jen doporučit: Mějte se na pozoru. Na podezřelé SMS nereagovat, na odkazy v SMS od neznámých lidí neklikat, neťukat. Totéž platí samozřejmě pro WhatsApp a další messengery. Nikam nezadávat údaje o své platební kartě. Nepovolovat instalaci neznámých aplikací. Aspoň tuto minimální sadu opatření byste rozhodně měli vždy dodržovat. Zkušenosti ovšem ukazují, že naletět může i ten, kdo by si myslel, že se ho takové problémy vůbec netýkají.


(22. 5. 2021 | Jannen)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: Jannen

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5949)