O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Podrobný průvodce: Přístupové systémy pro firmy a výrobní provozy

Ačkoli je zjevné, že kontrola pohybu osob ve firemních areálech je základním krokem pro ochranu majetku, a to hmotného i nehmotného, zdaleka ne všude je této problematice věnována dostatečná pozornost. Vždy je třeba mít na mysli, že základní řešení - klasický klíč, případně vrátný - mají řadu nedostatků. Elektronické přístupové systémy jsou přitom dnes naprosto dostupnou variantou. Podle čeho je ale vybírat a jaké druhy těchto systémů vlastně existují?

Základní řešení ochrany přístupu do firmy, kterým dnes stále ještě je klasický zámek a klíč, má řadu nedostatků.
Základní řešení ochrany přístupu do firmy, kterým dnes stále ještě je klasický zámek a klíč, má řadu nedostatků.
Pro začátek si stručně shrňme základní funkce uvedených systémů: Elektronické přístupové systémy umožňují a evidují příchody, odchody a pohyb osob v objektech. Lze je využívat v privátním, podnikatelském i průmyslovém sektoru - v kancelářských areálech, v obytných domech, na stavbách.

Základním cílem přístupových systémů je monitorovat a identifikovat osoby, které jsou do objektů vpuštěny. Firmy a výrobní podniky tak prostřednictvím přístupových systémů chrání svůj provoz před vstupem nežádoucích osob, jako jsou zcela cizí osoby, ale třeba i bývalí zaměstnanci nebo konkurence.

Typy přístupových systémů

Přístupové systémy lze v zásadě rozdělit na tři typy, a to podle způsobu, jakým identifikují vstup do objektu. Identifikaci osob provádějí tzv. přístupové terminály, které jsou umístěny u zabezpečených dveří.

V případě kontaktních systémů je třeba, aby osoba, která chce do objektu vstoupit, přiložila na vstupní terminál přístupové médium. Přístupová média (například klíčenka nebo karta) tedy nahrazují klasický klíč, s tím rozdílem, že je nelze jednoduše zkopírovat.

Bezkontaktní přístupové systémy umí identifikovat osoby i na vzdálenost několika desítek centimetrů. Identifikační kartu nebo čip tak v tomto případě zaměstnanci ani nemusejí vytahovat z peněženky.

Biometrické systémy používají k identifikaci unikátní biometrické znaky osob, například otisk prstu nebo snímek tváře. Do paměti biometrických čteček se ovšem tyto biometrické údaje neukládají. Z některých rysů specifických pro jednotlivce je vytvořena speciální sada dat – tzv. biometrická šablona – podle níž systém rozpozná konkrétní osoby.

„Biometrické systémy se již dnes běžně užívají, protože jsou velmi rychlé a přesné. Moderní čtečky rozpoznají a zaevidují zaměstnance za méně než sekundu, což ocení hlavně společnosti s větším počtem zaměstnanců,“ říká Roman Straško, obchodní konzultant z firmy IReSoft, která se zabývá vývojem a výrobou přístupových systémů Alveno.

Přístupové systémy propojené v síti

Důležitým kritériem při hodnocení přístupového systému je míra jeho propojenosti s dalšími systémy. Jednoduché autonomní systémy v podstatě jen nahrazují klíč kartou či čipem nebo dokážou na základě předchozího zazvonění otevřít dveře na dálku. Propojené systémy naopak využívají více různých přístupových terminálů, které jsou vzájemně propojeny do počítače či přístupového kontroléru. Díky propojení lze s takovým systémem jednoduše nastavit přístupová práva pro určitou osobu, na určitou hodinu a den v týdnu, nebo například jen pro určité zóny v objektu. Přístupy do každých dveří lze v případě propojených systémů zpětně kontrolovat v počítači.

Moderní systémy zabraňují také souběžnému otevření dveří stejným čipem či stanovují minimální časový rozestup pro použití stejného čipu. Ochrana pro případy zneužití ze strany zaměstnanců nebo ztráty čipu je tedy velmi vysoká, stejně jako ochrana při použití otisku prstu, který má každý člověk unikátní a nelze jej nijak replikovat.

„Menší firmy ocení jednodušší autonomní systémy s přístupovými terminály. Větší provozy upřednostňují komplexní identifikační systémy, které například umožňují oboustranné otevírání dveří či rozdělení jednotlivých přístupů do zón,“ dodává Straško.

Evidence docházky zaměstnanců

Přístupové systémy pochopitelně nejsou pouhou náhradou klíčů. Kromě regulace vstupu do objektů lze tyto systémy propojit s dalšími zařízeními a používat je například jako docházkové systémy. 

Tyto systémy umí sledovat a vyhodnocovat skutečnou docházku zaměstnanců na stejný otisk prstu (či jiný z výše zmíněných způsobů autentizace), na který byli do objektu vpuštěni. Propojení přístupového systému s docházkovým pomáhá firmám šetřit náklady a efektivně kontrolovat práci zaměstnanců.

Ačkoliv jsou přístupové a docházkové systémy moderním IT řešením, jejich implementace nebývá pro klienta díky asistenci ze strany výrobců nijak náročná. Většina výrobců přístupových systémů zajistí nejen instalaci systému, ale také následnou uživatelskou podporu pro zákazníky. Konzultace řešení pro nové zákazníky výrobci pochopitelně zpravidla poskytují zdarma.


(15. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(241)