O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Podpora novým projektům ze strany státu? Prý se vyplatí...

Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo průběžné vyhodnocení resortního programu Tip: Během čtyř let v něm získalo podporu v celkové částce 12,4 miliardy Kč 870 projektů. Nejvíce projektů spadalo do kategorie "průmysl", a to téměř 70 %. Podle ministerstva se investice vyplatí, a to i finančně.


Nejvíce podpořených projektů dle oborů klasifikace Centrální evidence projektů výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (CEP) bylo v oboru průmysl — téměř 70 %. Následuje chemie (9 %), lékařské vědy (6 %), vědy o Zemi (5 %) atd. Z průmyslu je nejčastěji zastoupen podobor strojní zařízení a nástroje, elektronika a elektrotechnika, hutnictví, stavebnictví, ostatní strojírenství.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi, Jiří Cienciala, situaci okolo programu komentuje: "Podle zkušeností z vyhodnocení předcházejících programů MPO - Impuls, Tandem - činí skutečné přínosy z realizace výsledků projektů cca 70 miliard Kč, měřené tržbami za vyvinuté či inovované produkty a hlášené příjemci podpory v tříletém období po ukončení projektů. Příjmy státního rozpočtu pocházející z realizace výsledků jsou tedy několikanásobně vyšší než výdaje vynaložené na podporu v programu."

"Významné jsou i přínosy těch projektů, které po vyřešení vytvářejí podmínky pro nová pracovní místa," dodává Petr Kohout, člen Expertní komise Rady programu TIP.

Ředitel odboru výzkumu a vývoje Martin Štícha pak dodává: "Jak vyplývá z průběžného hodnocení programu TIP ke konci roku 2012, předčasně byly ukončeny pouze čtyři projekty, což představuje necelé 1 % ze všech podpořených projektů. 396 projektů bylo již úspěšně splněno a jejich výsledky byly zhodnoceny a schváleny při standartních závěrečných oponentních řízeních, což považuji za velký úspěch. Zbývajících 470 projektů bude postupně dokončeno do roku 2016, kdy celý program skončí."

Kdo dostává podporu

Velkou většinu příjemců podpory v programu (92 %) tvoří v souladu s cíli a zaměřením programu podniky v přibližně srovnatelném zastoupení malých, středních a velkých. "Z regionálního pohledu lze konstatovat, že rozdělení příjemců podpory podle jejich sídla koresponduje s inovačním potenciálem jednotlivých krajů, s rozmístěním výzkumných a podpůrných infrastruktur a hlavních inovativních firem. Výrazně dominují příjemci z Prahy a z Jihomoravského kraje," vysvětluje předseda Rady programu TIP Eduard Muřický.

Například koncern ZKL z Jihomoravského kraje využívá výsledky řešení projektů výzkumu a vývoje podporovaných v rámci programu TIP k inovaci svého výrobního programu. "Podpora výzkumu a vývoje v rámci tohoto programu umožnila ZKL výrazně zkrátit etapy výzkumu a vývoje při řešení konstrukčně a technologicky náročných nových projektů pro tuzemské i zahraniční zákazníky. V rámci programu TIP byl například úspěšně realizován vývoj řady velkorozměrných ložisek nebo speciálních kuželíkových ložisek pro nápravy kolejových vozidel," zdůrazňuje ředitel společnosti ZKL — Výzkum a vývoj, Vladimír Zikmund.

Konkrétní výsledky

Z pohledu Rejstříku informací o výsledcích (RIV) lze konstatovat, že v rámci programu bylo dosud vytvořeno celkem 4 680 výsledků. Z uvedené struktury vyplývá, že mírně převažujícím typem byly, vzhledem k množství výzkumných pracovišť podílejících se na řešení projektů, zpravidla jako další účastníci projektů, výsledky publikační.

Dosud bylo dosaženo celkem 1 687 aplikovaných výsledků. Nejvíce aplikovaných výsledků bylo realizováno v rámci průmyslových podoborů elektronika a optoelektronika, elektrotechnika, stavebnictví, hutnictví, kovové materiály, strojní zařízení a nástroje, ostatní strojírenství, senzory, čidla, měření a regulace atd.


(5. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(355)