Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo průběžné vyhodnocení resortního programu Tip: Během čtyř let v něm získalo podporu v celkové částce 12,4 miliardy Kč 870 projektů. Nejvíce projektů spadalo do kategorie "průmysl", a to téměř 70 %. Podle ministerstva se investice vyplatí, a to i finančně.
Nejvíce podpořených projektů dle oborů klasifikace Centrální evidence projektů výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (CEP) bylo v oboru průmysl — téměř 70 %. Následuje chemie (9 %), lékařské vědy (6 %), vědy o Zemi (5 %) atd. Z průmyslu je nejčastěji zastoupen podobor strojní zařízení a nástroje, elektronika a elektrotechnika, hutnictví, stavebnictví, ostatní strojírenství.
Ministr průmyslu a obchodu v demisi, Jiří Cienciala, situaci okolo programu komentuje: "Podle zkušeností z vyhodnocení předcházejících programů MPO - Impuls, Tandem - činí skutečné přínosy z realizace výsledků projektů cca 70 miliard Kč, měřené tržbami za vyvinuté či inovované produkty a hlášené příjemci podpory v tříletém období po ukončení projektů. Příjmy státního rozpočtu pocházející z realizace výsledků jsou tedy několikanásobně vyšší než výdaje vynaložené na podporu v programu."
"Významné jsou i přínosy těch projektů, které po vyřešení vytvářejí podmínky pro nová pracovní místa," dodává Petr Kohout, člen Expertní komise Rady programu TIP.
Ředitel odboru výzkumu a vývoje Martin Štícha pak dodává: "Jak vyplývá z průběžného hodnocení programu TIP ke konci roku 2012, předčasně byly ukončeny pouze čtyři projekty, což představuje necelé 1 % ze všech podpořených projektů. 396 projektů bylo již úspěšně splněno a jejich výsledky byly zhodnoceny a schváleny při standartních závěrečných oponentních řízeních, což považuji za velký úspěch. Zbývajících 470 projektů bude postupně dokončeno do roku 2016, kdy celý program skončí."
Velkou většinu příjemců podpory v programu (92 %) tvoří v souladu s cíli a zaměřením programu podniky v přibližně srovnatelném zastoupení malých, středních a velkých. "Z regionálního pohledu lze konstatovat, že rozdělení příjemců podpory podle jejich sídla koresponduje s inovačním potenciálem jednotlivých krajů, s rozmístěním výzkumných a podpůrných infrastruktur a hlavních inovativních firem. Výrazně dominují příjemci z Prahy a z Jihomoravského kraje," vysvětluje předseda Rady programu TIP Eduard Muřický.
Například koncern ZKL z Jihomoravského kraje využívá výsledky řešení projektů výzkumu a vývoje podporovaných v rámci programu TIP k inovaci svého výrobního programu. "Podpora výzkumu a vývoje v rámci tohoto programu umožnila ZKL výrazně zkrátit etapy výzkumu a vývoje při řešení konstrukčně a technologicky náročných nových projektů pro tuzemské i zahraniční zákazníky. V rámci programu TIP byl například úspěšně realizován vývoj řady velkorozměrných ložisek nebo speciálních kuželíkových ložisek pro nápravy kolejových vozidel," zdůrazňuje ředitel společnosti ZKL — Výzkum a vývoj, Vladimír Zikmund.
Z pohledu Rejstříku informací o výsledcích (RIV) lze konstatovat, že v rámci programu bylo dosud vytvořeno celkem 4 680 výsledků. Z uvedené struktury vyplývá, že mírně převažujícím typem byly, vzhledem k množství výzkumných pracovišť podílejících se na řešení projektů, zpravidla jako další účastníci projektů, výsledky publikační.
Dosud bylo dosaženo celkem 1 687 aplikovaných výsledků. Nejvíce aplikovaných výsledků bylo realizováno v rámci průmyslových podoborů elektronika a optoelektronika, elektrotechnika, stavebnictví, hutnictví, kovové materiály, strojní zařízení a nástroje, ostatní strojírenství, senzory, čidla, měření a regulace atd.