Podniky a organizace jsou stále více ohroženy kombinovanými útoky, které využívají mj. i rostoucího počtu zjištěných zranitelností. Podle statistik uvedených v The National Vulnerability Database (NVD) se v roce 2020 objevilo 18 352 zranitelností, což znamená 6% nárůst oproti roku 2019. Počet zranitelností nepřetržitě roste od roku 2017. Upozorňuje na to společnost GFI Software.
Zejména malé a střední společnosti prý zanedbávají dostatečnou ochranu hned na více místech infrastruktury a kybernetičtí útočníci využívají této situace ke kombinovaným útokům. V rámci primární fáze např. uživatel klikne na webový odkaz v zaslaném e-mailu a z rizikové stránky dojde k doručení exploitu, odhalení zranitelností a virovému napadení. V sekundární fázi potom dojde s využitím zjištěné zranitelnosti (např. prohlížeče) a metod sociálního inženýrství ke stažení dalšího malwaru do systému. Více pokusů znamená vyšší pravděpodobnost úspěšného útoku.
Zvyšující se četnost kombinovaných útoků je důsledkem řady rizikových faktorů, jako například:
„Vícevrstvá ochrana firemní sítě je dnes naprostým základem bezpečnostní strategie – jedinou otázkou je, kolik vrstev je potřeba,“ řekl Jozef Kačala, Sales Engineer pro region EMEA ve společnosti GFI Software. „Pokud vezmeme zmíněný příklad kombinovaného útoku, k těmto vrstvám dnes rozhodně patří skenování zranitelností a automatizovaný patch management, ochrana síťového perimetru (firewall), VPN sítě, filtrování webových stránek, mailový antispam a antivirová ochrana koncových bodů.“