O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Podívejte se, co si firmy, jako je ta vaše, myslí o cloudu

Při zvažování, zda a jak využít takzvané cloudové IT služby, hraje často roli i inspirace ostatními. Společnost Oracle provedla dvě studie, ve kterých se zajímala o přínosy cloudu pro vybraná oddělení firem i o hlubší názory na služby typu IaaS. Podívejme se, co zjistila.

Cloud, oddělení financí a oddělení lidských zdrojů


Společnost Oracle se spolu s MIT Technology zaměřila na přínos cloudu ke spolupráci mezi odděleními financí a lidských zdrojů (HR). Z dotazování mezi 700 řediteli firem i ředitelů a specialistů z oddělení financí, HR a IT vyplynulo, že sdílení cloudových systémů mezi odděleními financí a lidských zdrojů hraje významnou roli pro transformaci podniku i pro úspěšné nasazení cloudových technologií jako celku.

Integrace systémů pro plánování podnikových zdrojů (ERP) a řízení lidského kapitálu (HCM) umožňuje kromě jiných přínosů snazší sledování a plánování nákladů na zaměstnance pro účely tvorby rozpočtů. Integrace HCM a ERP systémů v cloudu navíc usnadňuje spolupráci mezi dalšími odděleními podniku: 37 % respondentů uvedlo, že využívají cloudové technologie pro vylepšení způsobů, jimiž se v rámci organizace sdílejí data.

Studie rovněž ukazuje lidský faktor související s úspěšnou implementací cloudu: Klíčovou úlohu zde hraje schopnost zaměstnanců přizpůsobovat se změnám. Téměř polovina respondentů (46 %) uvádí, že díky cloudu se výrazně zlepšila jejich schopnost provádět změny na organizační úrovni. Mezi respondenty z nejvyššího vedení firem byl tento podíl 47 %. Významný je také přínos cloudu k produktivitě. Téměř třetina dotazovaných potvrzuje, že jim díky cloudu ubylo ruční práce a automatizace procesů jim umožňuje věnovat více času strategickým prioritám.

Za zmínku stojí i to, že 43 % respondentů plánuje nasadit odborníky z IT oddělení do oddělení financí a lidských zdrojů, kde by zaměstnancům měli pomoci efektivně využívat nové technologie. Povaha práce profesionálů z oblasti HR a financí se mění, měli by např. více využívat cloud a dostupná data.

Služby typu IaaS

Další průzkum byl věnován službám typu IaaS, tedy infrastruktura jako služba. Podle průzkumu You & IaaS: The new generation (Vaše firma a IaaS: Nová generace) společnosti Oracle dvě třetiny podniků, které již nějakým způsobem využívají model IaaS, tvrdí, že si tím usnadnily zavádění inovací. Stejný podíl respondentů uvádí, že model IaaS podstatně zkrátil čas potřebný k nasazování nových aplikací a služeb. Studie ukazuje, že podle 64 % respondentů cloud typu IaaS také podstatně snižuje průběžné náklady na údržbu. Kromě toho 59 % respondentů soudí, že podniky, které do IaaS neinvestují, začnou mít problémy s konkurenceschopností.

Dodejme, že převahu mají v profesionálním využívání služby typu SaaS, tedy software jako služba. Tam se totiž o vše stará dodavatel. IaaS vyžaduje přece jen výrazně více práce na straně odběratele. I o tento typ služeb ale zájem roste.

Uvedený výzkum vede k závěru, že zkušení uživatelé IaaS jsou ve srovnání s těmi, kdo tento model dosud nenasadili, dvakrát častěji přesvědčeni o tom, že jim technologie IaaS může zajistit špičkové provozní parametry, pokud jde o dostupnost a rychlost aplikací. I když se přechodu na IaaS mnoho podniků obává, 64 % respondentů, kteří již IaaS implementovali, uvádí, že migrace byla jednodušší, než čekali.

Většina firem zúčastněných v průzkumu se domnívá, že IaaS bude hrát do 3 let v rámci jejich podnikání významnou roli, přičemž až 44 % respondentů uvádí, že v režimu IaaS budou provozovat většinu své IT infrastruktury nebo dokonce IT prostředí jako celek. Pouze 10 % respondentů odpovědělo, že v příštích 3 letech pro ně model IaaS bude bezvýznamný nebo jen málo významný.

Podle průzkumu také stále přetrvávají určité obavy z toho, že přechod do cloudu oslabí zabezpečení, zvýší složitost IT prostředí a způsobí problémy s jeho řízením. Zkušenosti podniků, které na model IaaS přešly, ale ukazují, že tyto obavy většinou nejsou opodstatněné.


(4. 9. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Služby z mraků: Cloud computing je tu i pro vás

Služby informačních technologí si lze zajistit mnoha různými způsoby. Jedním z nich je využívání cloudu externího dodavatele. V takovém případě...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3395)