O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Počty spokojených zaměstnanců rostou

Skoro polovině zaměstnanců stoupla za uplynulý rok mzda. Jde o jeden z hlavních důvodů, proč jsou dvě třetiny pracovníků v současném zaměstnání spokojeni. V ČR se ostatně kolem finančního ohodnocení v práci točí vše – od spokojenosti přes motivaci až po ochotu změnit místo. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který proběhl letos v srpnu mezi 1830 respondenty.

V současné době panuje podle průzkumu mezi českými zaměstnanci nebývale vysoká spokojenost. 68 % respondentů průzkumu je v práci spokojených. 27 % přitom nehledá jinou práci a 41 % sleduje situaci na trhu práce jen pasivně pro případ, že by dostali lepší nabídku. Meziročně vzrostl počet spokojených zaměstnanců o 11 procentních bodů a jen každý pátý zaměstnanec je podle průzkumu v zaměstnání nespokojený.

Ke spokojenosti českých zaměstnanců jistě přispívá i fakt, že skoro polovině z nich (48 %) meziročně stoupla mzda. Vloni přitom dostalo přidáno jen 37 % lidí. Zároveň se snížil počet těch, kterým mzda klesla, a to z loňských 11 % na letošních 8 %. Nejen z těchto důvodů vnímají dvě třetiny Čechů svoje pracovní vyhlídky v následujících 12 měsících jako dobré. Počet pozitivně naladěných pracovníků přitom meziročně výrazně vzrostl ze 44 %, naopak o polovinu se zmenšila množina těch, kteří svoji situaci vnímají negativně (11 %).

Finance motivují a jsou důvodem ke změně práce

Zaměstnance přitom v práci nejvíce motivuje finanční ohodnocení (71 %), s větším odstupem následuje pracovní náplň (45 %), možnost podílet se na zajímavých projektech (33 %), pracovní kolektiv (30 %), možnost kariérního postupu (24 %), uznání nadřízeného (22%) a možnost vzdělávat se (21 %). Naopak minimum lidí motivuje možnost cestovat či uznání kolegů.

Mezi nejčastějšími důvody pro odchod ze zaměstnání vede nedostatečné finanční ohodnocení (67 %), jiná zajímavá příležitost (47 %) a neuspokojivé mezilidské vztahy (45 %). Větší důležitost přikládali respondenti ještě nedostatečné možnosti profesního růstu (33 %), nekompetentnosti nadřízeného (24 %) a monotónnosti práce (18 %).

A jaká jsou pro uchazeče o zaměstnání nejdůležitější kritéria při výběru nového zaměstnavatele? Nabízená mzda (91 %), pracoviště v blízkosti bydliště (55 %), flexibilní pracovní doba (46 %) a pracovní prostředí (46 %). Za nejméně důležitý pak považovali respondenti příspěvky na dopravu a bydlení.

Čeští zaměstnanci pak nejčastěji považují za vhodné změnit práci jednou za 6 a více let, druhou nejčastěji uváděnou odpovědí pak bylo jedenkrát za 5-6 let.


(6. 11. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2139)