O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Počítače s Chrome OS vám mohou usnadnit práci

Není tomu tak dávno, co práce na počítači znamenala – alespoň v tuzemsku – práci s Windows. Ostatní operační systémy stály, z nejrůznějších důvodů, v pozadí. Poslední léta ale přinášejí změnu: S nástupem mobilních zařízení jsou i v tuzemsku populární systémy iOS a Android pro tablety a chytré telefony a stále více zájmu přitahuje i bezplatný Chrome OS pro PC. Hodí se ale PC s Chrome OS i pro běžnou práci? Je pro něj k dispozici dostatek softwaru?

Google Docs. Obr.: Google
Google Docs. Obr.: Google
Než se ovšem dostaneme k samotnému softwaru, zmiňme ještě jednu významnou vlastnost počítačů s Chrome OS, která je v podnikovém prostředí důležitá, totiž velký důraz výrobce na bezpečnost. K dispozici jsou pochopitelně automatické updaty, ale také tzv. sandboxing, kdy každá webová stránka – a aplikace – běží odděleně od ostatních, takže je před nimi chráněna – a ony před ní. Díky chráněnému startu systém vždy při zapnutí provede svou kontrolu a pokud narazí na možný bezpečnostní problém, automaticky se opraví. A zásadní je rovněž bezpečné ukládání dat z počítače z Chrome OS do cloudu, takže s případnou ztrátou či krádeží počítače o ně nejen že nepřijdete, ale ani se nedostanou do ruky novému majiteli – a šifrování dat, která jsou uložena lokálně.

Ale, jak už bylo uvedeno výše, nyní se hlavně pojďme podívat, jaké zajímavé aplikace lze na Chrome OS používat. První, co nás bude zřejmě zajímat, je běžný kancelářský software...

Kancelářský software

Pro Chrome OS je mimo jiné k dispozici kancelářský balík aplikací Google Docs, Google Sheets a Google Slides. Docs si samozřejmě poradí s dokumenty v populárních formátech Wordu doc a docx, Sheets s formáty Excelu xls a xlsx a Slides s ppt a pptx PowerPointu. Výhodou je možnost on-line spolupráce více osob nad jedním dokumentem, nechybí ani funkce pro komentování, nicméně náročnější formátování z dokumentů MS Office nemusí fungovat vždy dokonale. Také na původní makra je dobré zapomenout.

Pro práci s PDF dokumenty v Chrome OS pak možná oceníte nástroje Online PDF Tools.

Obchodní reporty a busines intelligence

Pro tvoření nejrůznějších výkazů s grafy nepochybně oceníte software Zoho Reports, který umožňuje nejen snadnou přípravu nejrůznějších dokumentů, ale také získání dobrého náhledu na váš byznys na základě dostupných dat. Umožňuje nahrání dat v běžných tabulkách, nabízí přehledné rozhraní podobné tabulkovému kalkulátoru a hlavně disponuje množstvím nástrojů pro pokročilou analýzu dat, přičemž nad nimi lze snadno i spolupracovat v týmu. Nechybí ani podpora tvorby SQL dotazů pro dotazování databázových systémů.

Zprávy o odvedené práci

Pokud potřebujete tvořit týdenní výkazy provedené práce, ať už za sebe nebo za svůj tým, zkuste Weekdone Employee Status Reports. Umožňuje nejen snadno vyplnit uvedené výkazy, ale také provést následnou analýzu plnění plánů. A zapomnětlivcům v týmu připomene, že je třeba začít vyplňovat...

Úprava grafiky

Pro tvorbu a úpravu nejrůznější obchodní grafiky lze použít vyspělý grafický editor Sumo Paint, který nabízí řadu funkcí běžně dostupných v desktopových verzích softwaru, mimo jiné práci s vrstvami podporujícími různé varianty prolínání a efektů, množství grafických efektů a samozřejmě všechny běžné grafické nástroje včetně různých variant štětců, nástrojů pro výběr, výplně apod.

Pro ještě vyšší bezpečnost

A ještě přidejme jeden zajímavý nástroj, byť v době psaní tohoto článku existuje pouze v betaverzi: Boxcryptor. Oč jde? O nástroj, který šifruje a dešifruje data v prohlížeči Chrome – pokud je posíláte do cloudů Dropbox, Google Drive, Microsoft SkyDrive nebo Box. Vaše data jsou tak již z počítače odesílána do cloudu v šifrované podobě, přičemž jsou podle autorů využívány standardy AES-256 a RSA-4096. Varianta pro firmy pak mimo jiné podporuje i centrální správu včetně vynucování daných pravidel.

Jak je z výše uvedeného nástinu patrné, pro Chrome OS je k dispozici již řada užitečného softwaru. Nicméně nabídka je bohužel užší, pokud vás budou zajímat pouze lokalizované nástroje. Lze ovšem očekávat, že i tady se postupně situace zlepší.

 


(7. 7. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Nejlepší programy: Pro prosperitu vaší firmy

Je třeba dnes ještě někoho přesvědčovat, že pro efektivní řízení firmy – i pro řadu jiných činností v jakékoli organizaci...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1258)