O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Počítač používá 94 % Čechů, pětina z nich více než 50 hodin týdně

Bezmála dvě třetiny Čechů používají počítač ve volném čase i ke své práci, další třetina pro něj najde využití pouze ve volném čase. Nejpoužívanějším programem napříč všemi věkovými skupinami je pak Microsoft Word, který používá 75 % lidí, nejznámější klávesovou zkratkou dlouhodobě zůstává kombinace Ctrl+C a Ctrl+V. Aplikace a funkcionality, které nabízejí nejnovější operační systémy, však Češi často neznají. Vyplývá to z průzkumu společnosti Microsoft, který v rámci projektu na usnadnění přístupnosti moderních technologií osobám se zdravotním hendikepem zkoumal počítačové dovednosti a návyky Čechů.

Více než polovina Čechů hodnotí svou úroveň počítačových dovedností jako mírně pokročilou. Zvládají tak práci s programy jako jsou editory Word, Excel či Powerpoint. Umí také používat základní klávesové zkratky, nakupují na internetu či ovládají své bankovnictví online. Za uživatele se základní úrovní znalostí práce na počítači se označuje 19 % respondentů, naopak za experty se považují 4 % populace. V průměru pak Češi u počítače tráví 20 hodin týdně. Pětina z nich však u počítače tráví dokonce více než 50 hodin týdně. Výsledky průzkumu dále ukazují, že se zvyšujícím věkem potřeba užívání počítače ani čas u něj strávený nijak výrazně neklesá.

„Počítače a moderní technologie pronikly do našich běžných životů, mnoho lidí je potřebuje pro svou profesi. Zejména mezi mladými je počítač nezbytnou součástí jejich pracovního vybavení. Těší nás, že při vývoji systémů se klade velký důraz také na funkcionality pro lidi se zdravotním znevýhodněním, čímž se zvyšuje jejich šance zapojit se do běžného života a vykonávat profese, které to dříve neumožňovaly,” říká Lukáš Glöckl, ředitel vendor marketingu a programu Alza pro firmy ze společnosti Alza.cz.

Nejpoužívanější jsou MS Word a zkratka Ctrl+C a Ctrl+V

Nový počítač si pořizuje 40 % Čechů přibližně jednou za 5 let. Každé dva roky si nový počítač pořídí každý desátý Čech do 35 let. Nejčastěji používaným programem je Microsoft Word, který pravidelně používá přes 75 % lidí, s Microsoft Excel pak pracují dvě třetiny respondentů. Největší generační rozdíl najdeme u využívání programu Skype. Zatímco jej používá jen 10 % mladých, lidé nad 45 let Skype pravidelně využívají ve čtvrtině případů. U mladých do 35 let lze pozorovat vyšší míru využívání programů z balíků Microsoft Office, 40 % z nich již pravidelně používá i Microsoft Teams nebo úložiště OneDrive.

Nejznámější klávesovou zkratku pro kopírování a vkládání, známou jako Ctrl+C a Ctrl+V, používá 84 % dotázaných. Druhou nejznámější klávesovou zkratkou je Ctrl+A pro označení celého obsahu, kterou zná téměř každý druhý Čech.

Funkcionality pro zdravé i hendikepované

Jak ale většina počítačových uživatelů přiznává, nové funkcionality, které operační systémy nabízejí často vůbec neznají. Mezi takové nástroje patří například možnost vytváření virtuálních ploch, dynamický zámek, který zvyšuje bezpečnost počítače či Microsoft Translator, který pomáhá prolomit jazykovou bariéru v zahraničí i v práci. Řada nových řešení, které moderní systémy nabízejí, jsou přitom vyvíjeny s velkým důrazem na maximální pomoc osobám se specifickými potřebami. Jen v Česku je 117 tisíc dětí do 15 let se zdravotním postižením či 65 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením.

„Řada funkcionalit, které hendikepovaným rovněž usnadňují každodenní práci, je užitečných i pro širokou populaci. Jde například o funkci Microsoft Lens, která typicky pomocí chytrého telefonu umožňuje jednoduše převést psaný nebo vytištěný text nebo skicu či rovnici do digitální podoby. Lidé se zrakovým postižením si pak mohou nechat text jednoduše přečíst pomocí Předčítače textu. Pro osoby se sluchovým postižením naopak výborně slouží Microsoft Teams, které umožňují mluvené slovo převádět přímo do psané podoby. Systém Windows 11 nabízí nepřeberné množství dalších technických vychytávek, díky kterým je každým den pro lidi s hendikepem jednodušší,“ vysvětluje Dalibor Kačmář, ředitel pro technologické standardy ve společnosti Microsoft Česká republika.

Díky rozvoji moderních technologií pomáhají běžné počítače a notebooky ulehčit životy osobám se zdravotním postižením. Nástroje pro různá zdravotní postižení jsou dnes již běžnou součástí operačního systému Windows. Právě vytváření přístupného prostředí pro osoby se specifickými potřebami je také hlavním cílem společného projektu společností Microsoft a Alza.cz. V rámci speciální kampaně je jejich cílem rozšířit povědomí o možnostech moderních technologií pro hendikepované. Za každé prodané zařízení se systémem Windows 11 na stránkách Alza.cz také zamíří 150 Kč neziskové organizaci EDA, který pomáhá dětem se zrakovým postižením a jejich rodinám.


(3. 8. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Taky v poslední době trávím na počítači čím dál více času. Hlavně teda pracovně. Bohužel se to ale na mě začíná pomalu podepisovat. Hlavně teda na únavě očí. Někde jsem ale nedávno četl, že toto dokáž...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6587)