Zedníci, klempíři, tesaři, malíři, kominíci – přestože se na řemeslné obory hlásí stále víc uchazečů, absolventi poptávku stále nestačí pokrýt – tisíce řemeslníků chybí napříč všemi obory. To se projevuje v čekacích lhůtách i v cenách prací.
Střední odborné školy z celého Česka hlásí nárůst počtu studentů. Roste zájem i o obory, které v minulých letech hlásily kritický nedostatek studentů. „Z učebních oborů vyučovaných v naší škole je dlouhodobě největší zájem o obory truhlář a instalatér. V posledních letech se zvyšuje zájem i o ostatní stavebně zaměřené obory, například o obory malíř, podlahář, kominík, zedník, zámečník. I v následujících letech očekáváme další nárůst uchazečů. Opravdu šikovných a spolehlivých řemeslníků na trhu práce dostatek hned tak nebude,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
Sehnat v současné době kvalitního řemeslníka může trvat i několik měsíců. Například na klempíře, tesaře nebo pokrývače – profese, kterých je na trhu práce zoufale málo – zákazníci čekají i rok. „Řemeslníci jsou v současnosti velice vytížení, je po nich poptávka, vydělají si opravdu zajímavé peníze, v některých oborech se průměrné výdělky pohybují i výrazně nad padesát tisíc korun měsíčně. Zákazníci chtějí od řemeslníků kvalitní práci a jsou ochotni za ni dobře zaplatit a na dobrého řemeslníka si i delší dobu počkat,“ potvrdil Janeček.
Vedle nedostatku řemeslníků se Česko potýká s dalším problémem – s velkým množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí laciné a neodborné práce. Takové služby se ale mohou ve výsledku prodražit. „Na trhu se objevují nové materiály a technologie, proto stavební průmysl potřebuje vzdělané řemeslníky, kteří budou umět s novými materiály pracovat. Pokud investor zaplatí drahý materiál, pochopitelně nechce, aby ho znehodnotil někdo, kdo jej neumí funkčně použít,“ vysvětlil Janeček.
Problém sehnat řemeslníka mají nejen jednotlivci, ale i celé firmy. Prodlužují se tak termíny dokončení zakázek a zejména stavebním firmám hrozí za nesplnění sjednaných podmínek vysoké pokuty. Zaměstnance proto hledají už na vyhlášených středních školách. „V průběhu roku se na nás obracejí desítky menších i velkých firem, které mají zájem nejen o absolventy učebních oborů, ale i o naše žáky v průběhu učební doby. Pokud to je možné, při oboustranném zájmu a při splnění legislativních podmínek umožňujeme žákům především ve třetím ročníku absolvování odborného výcviku ve firmách. Pochopitelně i zde provádíme kontrolu náplně a kvality práce, stále jsme v kontaktu jak se žáky, tak i s firmami. Zájem o naše žáky – učně, ale i absolventy učebních oborů, je daleko větší, než můžeme uspokojit,“ uzavírá Janeček.