V březnu podnikání pozastavilo 10 366 OSVČ, což je o 3 % více než ve srovnatelném období loňského roku. Celková bilance za první kvartál je však podstatně méně optimistická – živnost přerušilo necelých 44 000 fyzických osob. To je téměř o čtvrtinu víc než v roce 2020, o 63 % víc než v roce 2019 a o 85 % víc ve srovnání s rokem 2018. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.
„Živnostníci, více než rok po prvním lock-downu tuzemské ekonomiky, způsobeného bojem proti COVID-19, stále masivně přerušují své podnikatelské aktivity. Nicméně celkový pohled na první čtvrtletí významně ovlivnily lednové hodnoty, kdy byznys pozastavil extrémně vysoký počet OSVČ, přes 25 500 podnikatelů. To je téměř 60 % z celkového letošního počtu,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že zajímavý bude vývoj v následujících měsících, neboť v posledním roce jsme srovnávali běžné podmínky s obtížným „covidovým“ obdobím, které mnohým živnostníkům přineslo nepředvídatelné překážky, včetně zákazu podnikání.
Detailnější analýza poradenské společnosti Dun & Bradstreet ukázala, že nejvíc přerušených živností, celkem 2 582, za první tři měsíce letošního roku 2021 bylo ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jedná se o nejčastější obor podnikání mezi OSVČ a počet pozastavených živností je o 15 % nižší než ve stejném období loňského roku.
Víc než dva tisíce fyzických osob – podnikatelů také přerušilo aktivity ve stravování, maloobchodu a přípravě staveniště. Dvoutisícovou hranici dále atakuje zprostředkování velkoobchodu, kde byl meziroční nárůst pozastavených živností o 196 %.