O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Počet dlužníků v podnájmech vzrostl meziročně o 13 procent

Počet lidí, dlužících majitelům nájemních bytů, vzrostl meziročně o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Výsledek bere v potaz všechny dlužníky, kteří mají nezaplacené závazky vyšší než 1 000 korun, a to více jak 30 dnů po splatnosti. Meziroční růst počtu dlužníků by měl být zároveň signálem pro majitele, aby zájemce o bydlení prověřovali ještě bedlivěji než dříve.

Na růst neplatičů a fluktuaci podnájemníků upozorňovala společnost UlovDomov.cz už předloni. Data společnosti ke konci toho roku ukazovala, že během několika měsíců závěru roku 2022 se zvýšil počet podnájemníků s problematickým placením. Z dostupných dat vyplynulo, že panovala 75% pravděpodobnost, že se u bytu bude měnit v průběhu roku osazenstvo. Ve 2 % případů pak museli majitelé neplatiče nájmů vystěhovat. S každým desátým podnájemníkem bylo třeba řešit pozdní úhradu platby nájmu nebo dokonce déle trvající dluh.

Aktuální data porovnávající posledních 12 měsíců se stejným obdobím před tím nepřinesla sice tak dramatické výsledky, ovšem stále upozorňují na rostoucí počet dlužníků. „Když jsme se podívali na počet podnájemníků, kteří mají více jak 30 dnů po splatnosti nezaplacené závazky vyšší než 1 000 korun, data nám ukázala hodnotu 12,26 %, uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz ke statistikám za posledních 12 měsíců. „Při porovnání stejných parametrů před rokem bylo procento dlužících podnájemníků 10,81 %, což představuje 13,4% meziroční růst,“ dodal Michal Hrbatý s tím, že tato statistika může být dále snížená oproti majitelům, kteří si své podnájemníky vybírají sami a neověřují důkladně jejich platební schopnost a morálku.

Rostoucí počet dlužníků by podle firmy měl pro majitele bytů znamenat výstražný signál a vést k důkladnému prověřování zájemců o bydlení. Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje 6 rejstříků v České a 9 v Slovenské republice.

„Měsíčně prověříme okolo 1 800 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 5. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka,“ vysvětluje Hrbatý.


(10. 1. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7057)