O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nenechte si ujít: Nové pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Počet bankrotů v ČR klesá

V dubnu bylo vyhlášeno 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 72 návrhů na bankrot obchodních společností, 476 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 163 návrhů na osobní bankrot. Oproti březnu se počet bankrotů i návrhů na bankrot ve všech kategoriích snížil.

Za první čtyři měsíce letošního roku bylo oproti stejnému období loňského roku vyhlášeno méně osobních bankrotů a bankrotů fyzických osob podnikatelů a téměř stejně bankrotů obchodních společností. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet bankrotů společností za čtyři měsíce letošního roku byl sice nižší než ve stejném období roku loňského, avšak vyšší než v roce 2019. Počet návrhů na bankrot společností za první čtyři měsíce roku byl letos vyšší než v předchozích třech letech. Lze tudíž nadále očekávat, že počet bankrotů obchodních společností v dalších měsících mírně poroste,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Zároveň dodává, že počet bankrotů v průběhu roku kolísá a že se můžou vyskytnout měsíce s nízkým počtem insolvenčních návrhů nebo bankrotů obchodních společností.

Počet firemních bankrotů se oproti březnu snížil o 23, počet návrhů na jejich bankrot se snížil o 32. U podnikatelů se počet bankrotů meziměsíčně také snížil, a to o 15. Počet návrhů na jejich bankrot klesl o 48.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (27) a v Jihomoravském kraji (10). Naopak žádný bankrot OS nebyl vyhlášen v Královéhradeckém a Zlínském kraji. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Ústeckém kraji (63) a dále v Moravskoslezském kraji (53). Nejméně na Zlínsku (10) a Vysočině (17).

V rámci odvětví bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v profesních, vědeckých a technických činnostech (12), v obchodu (9) a shodně ve stavebnictví a ubytování, stravování a pohostinství (po 6). Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno ve stavebnictví (135) a v obchodu (75).

V posledních 12 měsících přibylo firemních bankrotů, podnikatelských ubylo

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 739 bankrotů firem, o 98 (15 %) více než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 1 053 návrhů na jejich bankrot, o 79 (8 %) více než v předešlých 12 měsících. Mezi podnikateli bylo vyhlášeno 5 990 bankrotů, o 788 (12 %) méně než o rok dříve, a zároveň bylo podáno 6 115 návrhů na jejich bankrot, tedy o 697 (10 %) méně.

Nejvíce firemních bankrotů v přepočtu na 10 tisíc společností bylo v uplynulých 12 měsících vyhlášeno na Karlovarsku (28) a na Ústecku (25). Nejméně potom na Zlínsku. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů na 10 tisíc podnikatelů vyhlášeno v Ústeckém kraji (109) a v Karlovarském kraji (104). Nejméně naopak v Praze (36).

Nejohroženějším odvětvím byly z pohledu firem administrativní činnosti, kde bylo vyhlášeno 29 bankrotů na 10 tisíc společností, a doprava a skladování s 27 bankroty. Mezi podnikateli šlo s velkým předstihem o dopravu a skladování, vyhlášeno zde bylo 66 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů. Následovalo stavebnictví s 52 a ubytování a stravování s 46 bankroty.

Počet osobních bankrotů v dubnu klesl

V dubnu bylo v České republice vyhlášeno 1 231 osobních bankrotů a podáno 1 163 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se tak oproti březnu snížil o 105 a počet návrhů na osobní bankrot se snížil dokonce o 251.

„Počet návrhů na osobní bankrot se snížil po třech měsících nepřetržitého růstu. Snížení však bylo tak výrazné, že duben patřil z tohoto pohledu k nejslabším měsícům za poslední roky. Další vývoj počtu návrhů na osobní bankrot a na ně navázaný počet osobních bankrotů lze nyní těžko odhadovat. Objem bankovních úvěrů obyvatel se navzdory růstu úrokových sazeb zvyšuje a dá se usuzovat, že souběžně s tím se zvyšují i nebankovní půjčky. Vysoká inflace zvýší náklady domácností a může ovlivnit i jejich schopnost splácet závazky. Na druhou stranu se v prvních třech měsících letošního roku i nadále snižoval podíl nevýkonných úvěrů. To znamená, že lidé jsou stále schopni splácet lépe než v předchozím roce,“ vysvětluje Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (201), v Ústeckém kraji (154) a v Jihomoravském kraji (131). Nejméně naopak na Vysočině (30) a shodně v Pardubickém a Karlovarském kraji (po 52).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 14 970 osobních bankrotů, to je o 1 149 (7 %) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 15 040 návrhů na osobní bankrot, o 8 % méně než o rok dříve.

Počet osobních bankrotů se oproti předešlému období nejrychleji snížil na Vysočině, a to o 19 %. Následoval Jihomoravský kraj s poklesem o 16 %. Naopak v Karlovarském kraji jako v jediném z celé republiky počet osobních bankrotů vzrostl, a to o 14 %. V Ústeckém kraji zůstal jejich počet stejný.

V průměru bylo v Česku vyhlášeno v posledních 12 měsících 14 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (24), nejméně naopak na Vysočině (9) a ve Zlínském kraji, kde šlo pouze o 10 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.


(31. 5. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6499)