Plzeň a její okolí patří podle pravidelných analýz společnosti Trigema k místům, kde je v posledních měsících jedna z nejsilnějších poptávek po bydlení. Do poloviny letošního roku se zde prodalo již okolo 600 nových bytů. Za celý loňský rok jich přitom bylo jen něco více než 250.
Plzeňský kraj je dle analýzy po Praze, Středočeském a Jihomoravském z pohledu nabídky nemovitostí aktuálně čtvrtým nejsilnějším regionem. V nabídce je nyní zhruba tisíc nových, přes 2 300 starších a více než 900 nájemních bytů, ukázala studie Trigemy. „Šanci na prodej mají zejména ty nemovitosti, které jsou na zajímavé adrese, jsou kvalitní a nabízí je zavedená a prověřená společnost. Z hlediska celého regionu je samozřejmě nejlákavější bydlení přímo v Plzni, kde je také nejvyšší nabídka nových pracovních příležitostí a současně i možnost pro další ekonomický rozvoj,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Nejvyšší dynamiku hlásí především oblast nového bydlení. Průměrná cena nového bytu, který se v Plzeňském kraji k polovině roku prodal, dosahuje úrovně téměř 49 000 korun za m2. Pro srovnání: dražší jsou už jen průměrné ceny v Praze, Brně, Středočeském, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Z celorepublikového pohledu tato cena mírně převyšuje 45 000 korun za m2. Nejdražší prodaný nový byt, který Trigema ve druhém kvartále v Plzni evidovala, stál téměř 6,5 milionu korun. Naopak nejlevnější vyšel na skoro 1 300 000 korun. Průměrná velikost nově prodaného bytu činí aktuálně 62 m2.
Dražší, než ve většině ostatních míst Česka, je v Plzeňském kraji rovněž cena staršího bydlení. Nabídkové ceny za takové bydlení zde totiž mírně převyšují hladinu 33 000 korun za m2. V průměru se přitom uvedené náklady blíží úrovni 29 000 korun za m2. Nejdražší secondhandový byt se tu ve druhém čtvrtletí nabízel za téměř 10 200 000, nejlevnější vyšel na zhruba 190 000 korun, ukázala analýza Trigemy.
„Kvalita starší zástavby bývá mnohdy značně diskutabilní. Celá řada skrytých vad se může navíc objevit až po čase, což riziko investice zvyšuje. S reklamacemi takových nemovitostí si mnozí prodejci bohužel ani hlavu příliš nelámou. Nabídka starších bytů na Plzeňsku zůstává přesto stále relativně velká. Záleží na zájemcích, zda dají přednost novému, či spíše staršímu bytu,“ komentuje místní trh s byty Soural.
Samostatnou kategorií zejména pro ty, kteří nemají dostatek prostředků na nákup vlastního bytu, bývá nájemní bydlení. Ve druhém čtvrtletí se v Plzeňském kraji nabízelo k pronájmu téměř 940 bytů. Nejvíce z nich – skoro 300 – bylo ve velikosti 2+kk. Zhruba 220 bytů mělo dispozici 1+kk a okolo 200 pak 3+kk. Průměrná cena nájemního bytu dosáhla výše 164 korun za m2, což je v podstatě také hodnota celostátního průměru. Nejdražší měsíční nájem bez poplatků se vyšplhal na necelých 60 000 a nejlevnější na 3 900 korun, potvrzuje studie Trigemy.
„Většina nájemních bytů, které se v Plzni a okolí zatím nabízí, jsou ve starší zástavbě. Jejich průměrné ceny hovoří spíše o tom, že kvalita takového bydlení nedosahuje standardu, jenž je typický pro bydlení nové,“ dodává Soural.
Data o trhu s novými byty vychází z aktuálních informací jednotlivých developerů a dalších, kteří v Plzeňském kraji své projekty nabízí. Informace o trhu se staršími a nájemními byty pak z celkových cca 8 700 veřejně dostupných záznamů, které byly ve sledovaném období uveřejněny na cca 20 nejvýznamnějších domácích realitních serverech.